Artykuły

"To nie Wiedza jest powodem
wszelkich nieszczęść na świecie.
To brak wiedzy. Brak wiedzy o tym,
jak straszne skutki przynosi wiedza..."

W tym dziale znajdują się artykuły dotyczące najróżniejszych aspektów odtwórstwa historycznego. Duża część z nich przeznaczona jest dla młodych adeptów tego hobby ze względu na fakt, iż sami pamiętamy jak ciężkie bywają pierwsze kroki. Nie znaczy to jednak, iż ludzie doświadczeni nie znajdą w nich czegoś dla siebie.

Inne
Jorund
Przyjmując, że czas to rzeka niemająca początku ani końca, bezspornym jest to, że coś wywodzi się z czegoś. Dlatego My - odtwórcy wczesnego średniowiecza powinniśmy znać nie tylko czasy historyczne, które odtwarzamy ale i czasy wcześniejsze, by móc łączyć fakty w logiczną całość. Z tego właśnie powodu od pewnego czasu staram się zgłębić zjawisko kultury przeworskiej i jego tajniki - od zdobnictwa, przez uzbrojenie, po budownictwo.
Inne
Sumarlidi
Produkcja piwa jest dość złożonym procesem, który obejmuje kilka faz. Są one bardzo istotne w jego powstawaniu. Żadna z nich nie może zostać pominięta, czego doświadczyłem na własnej skórze próbując wytworzyć piwo w domowych pieleszach. W tej publikacji chciałbym przedstawić Wam te procesy, pokazać hipotetyczny sposób, jak mogło być wytwarzane piwo we wczesnym średniowieczu i oczywiście podzielić się własnymi spostrzeżeniami. Symbolem * oznaczyłem słowa, których znaczenie możecie sprawdzić w słowniczku znajdującym się na końcu artykułu.
Inne
Aldis
Okręty to niewątpliwie jedno z największych i najpiękniejszych osiągnięć cywilizacji wikingów. Podobnie jak same umiejętności żeglarskie. Wikingowie uczyli się żeglarstwa na zamkniętym Morzu Bałtyckim. Doświadczenie z kolei zdobywali wypływając na otwarty, nieprzyjazny Atlantyk.
Inne
Arnor
Dawnymi czas, całe lata przed tym jak zasiedlona została Skarpa warszawska , długo przed wzniesieniem Zamku Królewskiego i wieki zanim wyrosły betonowe blokowiska i asfaltowe trakty, pierwsi osadnicy, na terenach dzisiejszej Warszawy, wznieśli swoje chaty i obronne mury grodu daleko od centrum stolicy - na terenie dzisiejszego Bródna.
Inne
Gard
W systemie powszechnej edukacji w polskich szkołach, bezrefleksyjnie podaje się fakt odkrycia kontynentu amerykańskiego przez Krzysztofa Kolumba i datę 1492 jako rok odkrycia Ameryki i początek wielkich wypraw geograficznych. Zapomina się jednak o tym, że prawie 500 lat wcześniej Amerykę już odkryto (zbudowano na jej terenie nawet osadę) i również rozpoczęto wyprawy pomiędzy Starym a Nowym Światem. Tylko w trochę mniejszej skali.
Inne
Maciej
Bogaty spis z krótkimi opisami zabytków z rejonu Mazowsza od kultury halsztackiej do średniowiecza.
Inne
Wojbor

WyobraŹcie sobie, że siedzicie w modrzewiowym domu, pokrytym świerkowym gontem, na bukowym, bujanym fotelu... Pykając sobie z wrzosowej fajki patrzycie na kominek, na którym płoną miłym dla oka ogniem szczapy buka. Ze ścian patrzą na Was twarze w dębowych ramach, a zza jesionowych okien widać zachód słońca...

Wierzenia / Kultura
Maciej
Przedstwienie stanu istniejącej wiedzy na zagadkowy temat jakim jest słowiańskie pismo.
Wierzenia / Kultura
Maciej
Panteon bogów słowiańskich, a w szczególności tych plemion, które zasiedliły rejon współczesnej Polski.
Strój / Zbroja
Arnor

Omówienie elementarnego elementu ekwipunku każdego bogatego woja.

Broń
Arnor
Artykuł opisujący noże bojowe (Saxy, Scramasaxy i Langsaxy) używane przez wikingów i inne plemiona germańskie od VI do XI w.
Strój / Zbroja
Szebora
Niniejszy artykuł jest próbą odtworzenia i opisania stroju kobiet słowiańskich mieszkających na terenie dzisiejszej Polski w X-XI wieku.
Inne
Szebora
Niniejszy artykuł ma odmalować konie, jakie we wczesnym średniowieczu towarzyszyły mieszkańcom terenów dzisiejszej Polski- Słowianom, Bałtom i przybyszom ze Skandynawii. Onych wielkość, kształty i rząd; jak ich dosiadano, jak o nie dbano, jakie znaczenie miały w kontakcie człowieka z bogami. Obraz to, jak i sam jego wdzięczny obiekt, pełen ruchu, także i o sąsiadach wspomnimy i ich zwyczajach; jako i temat nie da się łatwo okiełznać i w sztywne ramy czasowe wtłoczyć - nadmienimy też, co przed, a co potem z końmi i na koniach się działo i nosiło.
Inne
Szebora
Od najdawniejszych czasów człowiek lubi wprowadzać barwne zamieszanie w szaro-burość naturalnych tkanin. Kolory mają znaczenie magiczne, estetyczne, wskazują na funkcję, pozycje w hierarchii oraz cieszą oko. Już w warstwach datowanych na X wiek w Opolu znajduje się, obok szczątków tkanin niebarwionych, skrawki materiałów barwnych. Farbowano we wczesnym średniowieczu zarówno tkaniny, jak i przędze, o czym świadczą znajdywane materiały w paski, kratę, i kilku-barwne krajki. Służyły zaś do barwienia rośliny, porosty, czasem owady (czerwiec). W tym artykule postaram się opisać, czym i jak mogli barwić tkaniny w X wieku Słowianie z terenu dzisiejszej Polski oraz bytujący tu w przeróżnych celach Wikingowie:)
Inne
Inga
Każdy z nas wchodząc do drużyny przybiera imię historyczne, ale czy wszyscy wiedzą co ich imię znaczy? Na pewno nie. Dziś odkryję wam tajemnice imion.
Strój / Zbroja
Arnor
Opis typowych dla wczesnego średniowiecza tarcz oraz porady na temat ich wykonania.
Broń
Arnor
Temat z jednego z forów grupy odtwórstwa historycznego, który rzuca nowe światło na temat przydatności bojowej miecza. Skłania do przemyśleń i rewizji niektórych, zdawać by się mogło niepodważalnych teorii.
Inne
Arnor
W szeroko pojętej "sztuce wikingów" nie sposób zignorować jednej, która do dziś potrafi przykuć wzrok pięknem, kunsztem i dbałością o subtelność szczegółów. To sztuka zdobnicza. Motywy poskręcanych przeplatanek, wijących się roślin i splecionych bestii stanowią nieodłączny element wizerunku kultury skandynawskiej we wczesnym średniowieczu. Niezależnie czy popatrzymy na ozdoby, na sprzęty użytkowe, broń, budownictwo czy okręty zawsze znajdziemy ten specyficzny i oryginalny element jakim jest zdobnictwo. Hafty, płaskorzeŹby, elementy upiększające broń czy same ozdoby pełne są bogatych i skomplikowanych wzorów. Jednak aby odkryć całą ich złożoność i znaczenie należy całemu tematowi przyjrzeć się bliżej gdyż tak jak niemal wszystko w świecie wikingów również motywy zdobnicze to temat rzeka. W tym artykule postaram się przybliżyć nieco temat motywów zdobniczych w świecie wikingów. Życzę miłej lektury.
Broń
Arnor
Krótka charakterystyka podstawowych rodzajów łuków oraz ich podział, a także garść informacji przydatnych każdemu zaczynającemu swoją przygodę z łucznictwem.
Inne
Arnor
Tekst traktujący o miejscu jakie ta roślina zajmowała w wierzeniach i obyczajach naszych przodków. Bowiem to drzewo o białych kwiatach i czerwonych owocach jest bardziej interesujące niż mogło by nam się wydawać na pierwszy rzut oka.
Broń
Arnor
Artykuł traktujący o toporach we wczesnym średniowieczu. Opis, charakterystyka poszczególnych rodzajów oraz typologia wg. Petersena.
Strój / Zbroja
Arnor
Wzory i wykroje tych części garderoby oraz ich krótkie opisy.
Wierzenia / Kultura
Arnor
Krótki opis bóstw z panteonu Nordyckich wierzeń.
Strój / Zbroja
Arnor
Opis i charakterystyka hełmów występujących we wczesnym średniowieczu.
Wierzenia / Kultura
Arnor
Opis powstania świata na podstawie mitologii skandynawskiej.
Wierzenia / Kultura
Arnor
Zmierzch Bogów spisany przez Roger Lancelyn Green wedle starych poematów i podań Północy w przełożeniu Aldony Szpakowskiej.
Strój / Zbroja
Arnor
Tekst opisujący ten jakże ważny element ubioru każdego mieszkańca Skandynawii.
Strój / Zbroja
Arnor
Tekst opisujący kompleksowo ubiór wczesnośredniowiecznego mieszkańca Skandynawii. Zarówno męski jak i damski.
Strój / Zbroja
Arnor
Opis i charakterystyka pancerza kolczego w różnych wariantach splotów oraz praktyczne porady wraz ze zdjęciami dotyczące samodzielnego wykonania kolczugi.
Inne
Arnor
Zredagowany na podstawie książki Jarosława Jankowskiego tekst opisujący podstawowe techniki strzelania z łuku.
Strój / Zbroja
Arnor
Tłumaczenie artykułu dotyczącego rodzajów tunik występujących w interesującym nas okresie na terenach zamieszkałych przez wikingów. W tekście zamieszczono także wykroje opisanych modeli.
Broń
Arnor
Porady na temat tego jak własnoręcznie, w domowym zaciszu wykonać strzały.