Inne

Farbowanie barwnikami roślinnymi

Od najdawniejszych czasów człowiek lubi wprowadzać barwne zamieszanie w szaro-burość naturalnych tkanin. Kolory mają znaczenie magiczne, estetyczne, wskazują na funkcję, pozycje w hierarchii oraz cieszą oko. Już w warstwach datowanych na X wiek w Opolu znajduje się, obok szczątków tkanin niebarwionych, skrawki materiałów barwnych. Farbowano we wczesnym średniowieczu zarówno tkaniny, jak i przędze, o czym …

więcej

Rumaki Wczesnego Średniowiecza

Niniejszy artykuł ma odmalować konie, jakie we wczesnym średniowieczu towarzyszyły mieszkańcom terenów dzisiejszej Polski- Słowianom, Bałtom i przybyszom ze Skandynawii. Onych wielkość, kształty i rząd; jak ich dosiadano, jak o nie dbano, jakie znaczenie miały w kontakcie człowieka z bogami. Obraz to, jak i sam jego wdzięczny obiekt, pełen ruchu, także i o sąsiadach wspomnimy …

więcej

Techniki Strzeleckie

Zredagowany na podstawie książki Jarosława Jankowskiego tekst opisujący podstawowe techniki strzelania z łuku.   Arnor „Łuk jest najstarszą bronią miotającą. Historia każdej innej jest śmiesznie krótka w porównaniu z tą, która stała się udziałem płaskiej, drewnianej sprężyny uginanej za pomocą kawałka sznurka oraz opierzonych patyków od tysięcy lat przeszywających powietrze. W czasach rakiet – wciąż …

więcej

Domowe piwo we Wczesnym Średniowieczu

Produkcja piwa jest dość złożonym procesem, który obejmuje kilka faz. Są one bardzo istotne w jego powstawaniu. Żadna z nich nie może zostać pominięta, czego doświadczyłem na własnej skórze próbując wytworzyć piwo w domowych pieleszach. W tej publikacji chciałbym przedstawić Wam te procesy, pokazać hipotetyczny sposób, jak mogło być wytwarzane piwo we wczesnym średniowieczu i …

więcej

Dendrologia

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w modrzewiowym domu, pokrytym świerkowym gontem, na bukowym, bujanym fotelu… Pykając sobie z wrzosowej fajki patrzycie na kominek, na którym płoną miłym dla oka ogniem szczapy buka. Ze ścian patrzą na Was twarze w dębowych ramach, a zza jesionowych okien widać zachód słońca… Inne Wojbor Abstrakt Wyobraźcie sobie, że siedzicie w …

więcej

Zabytki Mazowsza

Bogaty spis z krótkimi opisami zabytków z rejonu Mazowsza od kultury halsztackiej do średniowiecza. Inne Maciej Poniższy artykuł powstał na podstawie strony, którą znalazłem w latach dziewięćdziesiątych. Nie znalazłem jej dzisiaj (październik 2012, a szkoda)! Nazwa strony bodaj kamienie.org (ale nie pamiętam dokładnie). Szukajcie, może gdzieś jeszcze istnieje. Ktoś (jakiś pasjonat historii i archeologii) zrobił …

więcej

Odkrycie Ameryki przez Wikingów

W systemie powszechnej edukacji w polskich szkołach, bezrefleksyjnie podaje się fakt odkrycia kontynentu amerykańskiego przez Krzysztofa Kolumba i datę 1492 jako rok odkrycia Ameryki i początek wielkich wypraw geograficznych. Zapomina się jednak o tym, że prawie 500 lat wcześniej Amerykę już odkryto (zbudowano na jej terenie nawet osadę) i również rozpoczęto wyprawy pomiędzy Starym a …

więcej

Grodzisko Bródnowskie

Dawnymi czas, całe lata przed tym jak zasiedlona została Skarpa warszawska , długo przed wzniesieniem Zamku Królewskiego i wieki zanim wyrosły betonowe blokowiska i asfaltowe trakty, pierwsi osadnicy, na terenach dzisiejszej Warszawy, wznieśli swoje chaty i obronne mury grodu daleko od centrum stolicy – na terenie dzisiejszego Bródna. Inne Arnor Rys. 1 Grodzisko Bródnowskie Gród …

więcej

Okręty Wikingów

Okręty to niewątpliwie jedno z największych i najpiękniejszych osiągnięć cywilizacji wikingów. Podobnie jak same umiejętności żeglarskie. Wikingowie uczyli się żeglarstwa na zamkniętym Morzu Bałtyckim. Doświadczenie z kolei zdobywali wypływając na otwarty, nieprzyjazny Atlantyk. Inne Aldis Budowa Okręty wikingów były dużo lżejsze niż inne okręty w tych czasach. Dzięki temu wikingowie mogli pływać po płytkich jeziorach, …

więcej