Opracowania pochówków

Projekt rekonstrukcji mieszkańców Mazowsza z Okresu Przeworskiego.
Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Opracowania pochówków

Postautor: Aldis » śr 18 lis 2015, 11:47

Dorwałam się do sympatycznej książki pt. "Kultura Przeworska" pod redakcją Andrzeja Kokowskiego.

Zaczęłam ją przeglądać i okazało się, że jest opisana i wymieniona tona pochówków (pozycja skupia się na fazie C i D). W związku ze związkiem (wspomagając się internetem) postanowiłam jakoś logicznie w miarę wolnego czasu wrzucać tutaj opracowane i opisane pochówki wyciągnięte z książki i uzupełnione przez internet.

No i oczywiście jak Wy się doszukacie jakiegoś pochówku wzbogacajcie tą bazę :)

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » śr 18 lis 2015, 12:02

GRÓB WOJOWNIKA Z JAKUSZOWIC

Miejsce: Jakuszowice – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim, w gminie Kazimierza Wielka.

Okres: Faza D (pierwsze 30 V wieku)

Magdalena Mączyńska: Wszystkie te znaleziska (...) świadczą o wejściu południowego obszaru kultury przeworskiej w strefę oddziaływań Hunów.

Bardzo ciekawy pochówek o charakterze nomadycznym. Bardzo fajny przykład obrazujący okres wędrówek ludów i naleciałości innych kultur - w tym przypadku Hunów (odnaleziono tam łuk refleksyjny więc wysnuto takie wnioski). Grób został odkryty przypadkiem przez jakiegoś włościanina w 1911 roku. Miał głębokość około 6 metrów. Pochowany wojownik został zakopany razem ze swoim koniem. Znaleziska na chwilę obecną można podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

W grobie znalezionego w Jakuszowicach wojownika znajdowały się:

1. Elementy uprzęży końskiej, wykonane ze srebra i złota

Obrazek


2. Elementy zdobień ubioru

Obrazek

3. Gałka bursztynowa z almandynem osadzonym w złotej oprawie

Obrazek

4. Dwusieczny miecz, okucie pochwy miecza i elementy okucia symbolicznego łuku refleksyjnego

Obrazek

Obrazek

5. Złoty wisiorek koszyczkowaty

Obrazek

6. Nóż żelazny

Obrazek


Opis znalezisk: (http://www.konflikty.pl)
Znalezione w grobie w Jakuszowicach artefakty świadczą o bogactwie i przynależności pochowanego w nim mężczyzny do wyższych warstw społecznych. Do elementów uprzęży należą: srebrna zawieszka zdobiona złoceniem techniką niello, dwie srebrne i pozłacane aplikacje z ogłowia końskiego, trzy srebrne sprzączki ze złoconym kolcem i skuwką, srebrne kółko ze skuwką, srebrna sprzączka, srebrne okucie pasa zdobione złoceniem techniką niello, dwa fragmenty wędzidła żelaznego ze złoconym srebrnym uchwytem i srebrnym pierścieniem, z dwoma złoconymi, srebrnymi zaczepami do wodzy.

Elementy zdobień stroju pochowanego mężczyzny to: dwie małe złote sprzączki ze skuwką wysadzaną almandynami, złote taśmowate okucie ozdobione kamieniami półszlachetnymi, dwa złote okucia końca pasa ozdobione almandynem, złota sprzączka ze skuwką wysadzaną almandynami, mały, trójkątny fragment złotego okucia, złote taśmowate okucie wysadzane almandynami, złota półksiężycowata aplikacja wysadzana kamieniami półszlachetnymi, ułamany fragment złotej półksiężycowatej aplikacji wysadzanej kamieniami półszlachetnymi.

Złożony w grobie miecz długości około 95 centymetrów wykonany jest z żelaza i ozdobiony bursztynową zawieszką. Pochwa miecza pokryta jest złotą blaszką zdobioną wybijanym ornamentem rybiej łuski. Okucia symbolicznego złotego łuku wykonano ze złotej blaszki. Zachowało się dwanaście fragmentów obicia.

Koszyczkowaty wisiorek przypomina kształtem obrzędowe kotły huńskie. Wykonany jest ze złota. Prawdopodobnie nie był zdobiony kamieniami szlachetnymi. Znaleziono jedynie głownię żelaznego noża, nie wiadomo jaką miał rękojeść, najprawdopodobniej drewnianą.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » śr 18 lis 2015, 12:35

OSADA W JAKUSZOWICACH

Wcześniej opisałam konkretny pochówek wojownika z wpływami Hunów. Tutaj chciałabym skupić się ogólnie na samych Jakuszowicach, które kiedyś prawdopodobnie były osadą i ośrodkiem władzy (o czym świadczy niebywałe bogactwo przedmiotów metalowych znalezionych na ich terenach)

Miejsce: Jakuszowice, wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim, w gminie Kazimierza Wielka.

Okres: Faza D (pierwsze połowa V wieku)

Pochodzą stąd takie zabytki jak fragment szklanego pucharka typu Snartemo (rys 5), masywny kolec sprzączki i drugi kolec z występem (rys 3-4), okucie pasa z ornamentem (rys 1-2) oraz fragmenty szklanych naczyń zdobionych rombami.

Obrazek

Co ciekawe znaleziono tu też ceramikę pseudośredniowieczną wykonywaną na kole. Wg Magdaleny Mączyńskiej to nie pierwsze tego typu znalezisko w kulturze przeworskiej. Przypuszcza się, że tego typu ceramika była importowana (znaleziono podobną w różnych grobach ciałopalnych).

Obrazek

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » śr 18 lis 2015, 16:26

Dobra robota. Aldis brawo Ty :wink: Wedrowka ludow zawsze mnie krecila. A tu i WL iPrzeworsk .
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » śr 18 lis 2015, 16:35

Dzięki ;)
Będę wrzucać na bieżąco to co uda mi się znaleźć w jakieś bardziej konkretnej formie.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 18 lis 2015, 16:59

Dla mnie Wędrówka Ludów to taki Przeworsk jak dzisiejsza Polska jest Słowiaństwem. Krew ta sama ale samochody niemieckie, komputery japońskie, komórki z tajwanu, buty szyte w indiach i nikt nie potrafi 5 dawnych bóstw wymienić.
Ja osobiście lubię jak "dodatki" są smaczkami w stylu jeden szklany puchar rzymski na całym cmentarzysku albo pojedyncze ozdoby sprowadzone z zagranicy w pochówku.
Tuż przed końcem okresu przeworskiego natomiast miecze mieli jota w jotę niczym gladiusy, umba kopulaste, facetowane albo z guzkiem jak z tarcz koczowników itp. Zatracili, a właściwie zmienili się strasznie w tę samą stronę co "cały świat" czyli zrzymianieli do szczętu :P
Dlatego wszyscy na necie piszą i mówią o tym by odtwarzać jeden zabytek (grób) bo zmiany w uzbrojeniu i ozdobach zachodziły w tej kulturze błyskawicznie. Co +/- 30-50 lat było już coś innego.
Jak ktoś chce odtwarzać strikte Wędrówkę Ludów to super ale to inna śpiewka - Wizygoci, państwo Wandalów w Afryce, podbicie Rzymu przez Gotów etc.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » śr 18 lis 2015, 17:20

Przeciez Aldis zamiescila jeden grob :-P A Ciekawe jakie bedziesz mial kroje stroju skoro takie rzeczy negujesz. Oczywiscie tez jestem zdania ze Przeworsk a Wedrowka Ludow to zupelnie inna bajka. Jakbym mial robic WL to tylko.Huna , lub Franka :wink: Dlatego uwazam ze dobrze ze Aldis takie rzeczy wykopuje i zamieszcza, przeciez nikt z nas nie bedzie mroczyl, mieszajac epoki. ROBIMY PRZEWORSK co nie oznacza ze nie mozemy miec wiedzy jak sie zaczal i jak skonczyl :wink:
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » śr 18 lis 2015, 17:22

Ale to się łapie na Przeworsk na ostatnią fazę i jest z mądrej książki o kulturze Przeworskiej :D
Fakt, faktem ja osobiście nie będę raczej tego okresu odtwarzać bo to już jest misz masz ala Birka. Ale jak już wteruje i mam to wrzucam ^_^

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 18 lis 2015, 19:25

Ja dorzucę tutaj na 100% Legionowo jak tylko wróćmy z muzeum ;)
"Nie ma miękkiej gry"


Wróć do „Projekt: Przeworsk”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości