Ubiór: Kaptury

Bo nie ma głupich pytań są tylko...
Awatar użytkownika
Eir
Początkujący skryba
Posty: 174
Rejestracja: pt 14 sie 2015, 00:00

Ubiór: Kaptury

Postautor: Eir » ndz 30 paź 2016, 20:05

Proszę o dawkę wiedzy związanej z tematem.
Większość wikingów nosi kaptur ze Skjoldehamn. Znalazłam jeszcze jeden ze Skandynawii - kaptur z Bocksten.
Niby nie wiedzą dokładnie czy to XI czy XIII, bo denata go noszącego wyciągnęli z bagna, ale ogólnie się przyjmuje że dla wczesnych jest ok, bo nieboszczyk miał na sobie ubiór typowo wikiński.

Czy są jakieś kaptury słowiańskie? I w ogóle inne jeszcze znaleziska?
Z tego, co pamiętam, Ola nosi fajny kaptur (podobno zdobyczny ;) ), skąd on?

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Ubiór: Kaptury

Postautor: Arnor » ndz 30 paź 2016, 22:34

Oli kapturek jest właśnie z Bocksten :) Szyty z jednego kawałka materiału wg. kroju jaki pewnie znalazłaś.
Wełna + podszewka z lnu sprawdza się naprawdę dobrze.
Poza Skjoldechamn i Bocksten jest jeszcze znalezisko z Hedeby.
Wszystkie wyżej wspomniane znajdziesz u nas na forum:
viewtopic.php?f=11&t=300#p2184

Słowiańskich, przynajmniej na nasze tereny, oczyścicie brak.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ubiór: Kaptury

Postautor: Frigg » ndz 30 paź 2016, 22:41

Bocksten uznawany jest nawet za XIV wiek, sam kaptur bardzo przypomina te późnośredniowieczne - ze względu na ogonek. Jak zawsze z trupkami z bagien są problemy z datowaniem... Pamiętasz, gdzie czytałaś, że XI wiek?

Jest jeszcze kaptur z Hedeby. Ale fragment, który uznano za kaptur... no cóż... uznano. :) No i Hedeby to Dania, a ty chyba idziesz w Szwecję, jeśli dobrze pamiętam.

Linki:
- wystawa w muzeum w Hedeby: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/10/60/d2/1060d2ae9a1bdd1b20958d628d32ff92.jpg
- opracowanie: http://www.rosieandglenn.co.uk/TheLibrary/Costume/CnTGuides/Viking/HedebyHood.htm
- rekonstrukcja: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/9d/a0/6d/9da06dfa1d3f478b099a98d563c3e061.jpg, https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/2d/ac/51/2dac51439555c52c43a1b11810058824.jpg

Awatar użytkownika
Eir
Początkujący skryba
Posty: 174
Rejestracja: pt 14 sie 2015, 00:00

Re: Ubiór: Kaptury

Postautor: Eir » pn 31 paź 2016, 10:16

Co do tego z Bocksten, to właśnie problem mają z dokładnym datowaniem, dlatego się zastanawiałam, czy w ogóle go mogę mieć :)

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Re: Ubiór: Kaptury

Postautor: Jorund » pn 31 paź 2016, 12:41

Dlatego wielu z późnego średniowiecza uważa nas wczesnych za larpy. Bo dużo opieramy na analogiach i przypuszczeniach. Co do Bocksten, dopóki nie jest jasno określone datowanie. A wiele dowodów wskazuje na wczesne datowanie. Uważam że możesz go nosić. Gdy znajdą się niezbite dowody że jest inaczej, wstawisz go na Targowisko .

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Ubiór: Kaptury

Postautor: Arnor » pn 31 paź 2016, 22:34

Z kapturami jest ten problem, że albo wszyscy mają Skjoldechamn albo wchodzimy w domysły.
Hedeby to skrawki, z których ktoś przy bardzo dużej dozie fantazji mógłby sklecić wszystko, a Bocksten z jednej strony datowany niepewnie ale jeśli miał ogonek to ewidentnie wydaje się być późniejszy i z wyższej warstwy społecznej. Z drugiej strony bez "ogonka" jego bryła to zwyczajny, najprostszy kaptur.

Obrazek
Skjoldechamn z linku Frigg

Obrazek
Pierwszy lepszy "Bocksten" z netu tylko bez ogonka

Kiedy ja, kilka lat temu, szyłem swój pierwszy kaptur, wtedy figurujący wszędzie jako "Bocksten", był popularnie stosowany jako wikiński. Na Hurstwic.org jednej z lepszych grup rekonstruujących wikingów też mają pokazany podobny. Jeden jest to kaptur ze Skjoldehamn, a drugi to szyty z jednego kawałka.

Obrazek

Jeśli ja miałbym się wypowiedzieć, to uważam, że każdy w normalny kaptur bez przesadnie długiego ogona i udziwnień na wczesne pasuje, choć nie będzie miał takiej bazy źródłowej jak Skjoldehamn. W zasadzie tylko on taką posiada.

Bo to, że kaptury były jest niezaprzeczalne i potwierdzają to sagi.

"(...)hood-like head coverings called höttr were worn, especially for protection in foul weather. Presumably, the höttr covered the head and shoulders, like hoods worn in the later medieval period. In Fljótsdæla saga, Sveinungr ordered a young boy at his farm to head out and gather in the sheep. The boy wanted to get his hood and gloves before leaving, but Sveinungr shamed him into leaving immediately. Sveinungr wanted the boy to be spotted and mistaken for Gunnarr, who was being pursued and who had been taken into Sveinung's protection."

www.hurstwic.org

Nie ulega też najmniejszej wątpliwości, że świat znał więcej krojów niż tylko Skjoldehamn ;)

Edit:

Ciekawy jest też kaptur z Sunnfjord - datowania brak ale figuruje jako epoka żelaza.
Obrazek
A tutaj jeden z kapturów z XIV wieku z Grenlandii.
Obrazek
Wygląda na to, że wygląd kapturów od czasu Epoki Żelaza, aż do 12-14 wieku nie zmienił się za wiele poza dodaniem detali (np. ogona w tych późniejszych i klina w przypadku Sunnfjord). A to przecież różnica czasu między nimi jest ogromna.

Teraz tak sobie myślę, że może na podstawie takich wniosków powstał ten wykrój, (nazywany błędnie Bocksten), jako pewien "uniwersalny" wzór.
Obrazek

Trzeba by się głębiej w to wgryźć i poszperać szerzej.

Edit 2:

Szukajcie, a znajdziecie:

http://nvg.org.au/article.php?story=20080307113034214

Wszystkie znaleziska kapturów od epoki żelaza aż do 14 wieku. Poszeregowane, podatowane, pogrupowane względem budowy itd:)

Enjoy :)

P.S. Więcej Editów nie będzie ;)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Elgur
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 795
Rejestracja: ndz 08 cze 2014, 00:00

Re: Ubiór: Kaptury

Postautor: Elgur » wt 01 lis 2016, 00:17

podążając Twoim linkiem Arnor, znalazłem cos takiego: http://www.yorkarchaeology.co.uk/wp-con ... -fibre.pdf

Pewnie to znacie ale wydaje się bardzo przydatne :)

Awatar użytkownika
Eir
Początkujący skryba
Posty: 174
Rejestracja: pt 14 sie 2015, 00:00

Re: Ubiór: Kaptury

Postautor: Eir » pt 04 lis 2016, 07:44

Podsumowując - Bocksten uznajemy za późny, ale ponieważ nie ma, oprócz Skjoldehamn, kaptura posiadającego pewne datowanie i krój, uznajemy, że bez ogonka jest ok, gdyż pewnym jest, że kaptury o różnych krojach były powszechnie stosowane.
?

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Ubiór: Kaptury

Postautor: Arnor » pt 04 lis 2016, 10:39

Ja bym tak uznał. W przeciwnym razie, jak świat długi i szeroki, każdy misiałby nosić Skjold.
"Nie ma miękkiej gry"


Wróć do „Pytania od kandydatów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości