Tkaniny: splot

Bo nie ma głupich pytań są tylko...
Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Tkaniny: splot

Postautor: Frigg » wt 31 sty 2017, 18:39

Chciałam upewnić, że akceptujemy na pozimie kandydata/osoby towarzyszącej następującą tkaninę:

Obrazek
Obrazek
Zdjęcia pochodza z grupy "Tkaniny" na Facebooku

Informacja od sprzedającej: " to jest diagonal 2/2".

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Jorund » wt 31 sty 2017, 18:52

Ja się nie znam.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Arnor » wt 31 sty 2017, 19:03

Nie, nie akceptujemy! Jest to jodełka.
Powinnaś to wiedzieć, zwłaszcza, że w temacie materiałów znasz się lepiej niż niejeden z nas i co więcej rozmawiałaś już z Aldis i ona Ci odpowiedziała tak samo jak ja.
Nie wiem zatem po co pytasz na forum. Mam nadzieję, że nie po to, iż Jarl powie inaczej i jakoś się uda jodełkę zrobić dla Osoby Towarzyszącej?? ;)

Nie sądziłem, że coś takiego jak sploty (które są naprawdę proste do ogarnięcia, wystarczy je raz zobaczyć) wymaga precyzowania ale widać wymaga.

Z regulaminu Drużyny:
"SPLOTY I WZORY
Kandydat: tkaniny gładkie, bez wzorów (czyli bez pasków, kratek, jodełek itd.) - splot płócienny i skośny
Otrok: Szerokie pasy i gruba krata
Drużynnik: Jodełka, Diamencik, cieńsze paski i kratka
Starsi Drużynnicy
oraz
Jarl:
bez ograniczeń"


Nikogo nie interesuje jak splot został nazwany przez pana z kramu, panią ze sklepu czy Podręcznik Tkacki Szkoły Zawodowej w Żyrardowie. Nikt nie będzie wymagał wiedzy tkackiej od każdego w drużynie. I wiedzy czym są diagonale, sploty skośne łamane etc. etc.
Nas interesuje jak materiał wygląda. Bo to wygląd decyduje o tym czy jest koszerny czy nie jest, a nie to czy spełnia warunki według nomenklatury nazewniczej takiej czy innej.

A wyglądać może tak:

Splot płócienny tzw. gładki:
Obrazek

Splot skośny:
Obrazek
Obrazek

Splot Jodełka:
Obrazek
Obrazek

Splot Diament:
Obrazek
Obrazek

Czy to jak wygląda materiał w kratkę też mamy zamieścić?? :twisted:

I upraszam każdego z osobna i wszystkich pospołu aby nie wydziwiali i nie kombinowali w kwestii materiałów i splotów. Zostały one wprowadzone po to aby dać każdemu, od Otroka po Starszyznę, szansę wyżycia się twórczego w kwestii ciuszków. Jeśli jednak sprawa będzie miała wyglądać tak, że zamiast ułatwienia, Starszyzna będzie wiecznie rozwiązywać zagwozdki w stylu "ej... czy ten materiał może być?" to wycofamy się z tego, gdyż żadna to frajda dla nas, kiedy mimo jasnych zasad ludzie ciągle mają wątpliwości.

ZASADA NAJWAŻNIEJSZA Z WAŻNYCH (nie tylko zresztą przy materiałach)

"Jeśli masz wątpliwości czy możesz, to najprawdopodobniej nie możesz!
Jak byś mógł, to byś wiedział od razu."
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Frigg » wt 31 sty 2017, 19:12

Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź. Widać lepiej konslutować wszystko dokładnie, więc proszę nie miec pretensji, że to właśnie robię.

Czy niniejszym poniższa tkanina jest w porządku:
https://goo.gl/photos/QdWDpAmFSdTueyTy7

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Kolben » wt 31 sty 2017, 19:22

Ja widzę tutaj małą jodełkę. Może mniej rzucającą się w oczy, ale jednak jodełkę.

A tak przy okazji: Skoro TEORETYCZNY splot skośny mimo wszystko wygląda jak JODEŁKA - to jest dla mnie Jodełka, jakkolwiek by się nie nazywał. Jodełka to pierwsze co się w oczy rzuca. A zagłębiać się w to nie będę bardziej jednak.

Btw: sami sobie starszyznę wybieraliśmy, obiecaliśmy respektować ich decyzje, jakie by nie były, ufając w ich czyny, więc może jednak szanujmy to? :)

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Arnor » wt 31 sty 2017, 19:25

To również jest jodełka.
Drobna i biegnąca po skosie ale tkana właśnie Jodełką.

Skośny to taki, który nie ma żadnych jodełek, nie wygląda jakby ją miał i nie pozostawia żadnych wątpliwości.
Więc szukaj właśnie takiego.

Próbki:

Obrazek

Obrazek
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Frigg » wt 31 sty 2017, 19:31

Arnor pisze:Nie wiem zatem po co pytasz na forum. Mam nadzieję, że nie po to, iż Jarl powie inaczej i jakoś się uda jodełkę zrobić dla Osoby Towarzyszącej?? ;)


Absolutnie nie. Wiem, że wychodze na czepialską i problemową osobę. Ale mówiliśmy - pytajcie. Więc pytam(y).


Kolbuś: Ale kto powiedział, że nie będę respektować decyzji Starszyzny? Oczywiście, że będę.

Jak dla mnie splot jest skośny. Ale inni widzą jodełkę. Stąd moja wątpliwość i wolę ją rozwiązać na tym etapie, a nie potem wywalić tunikę, bo jest nie tak. Nie chcę nic przepychać, bo może isę uda. Chcę zasiągnąć opinii. Po prostu kupię inną wełnę. I chcę wiedzieć, co odpowiadać kandydatom, jesli stanę przed podobnym problemem. Chcę wiedzieć, to chyba nie jest grzech.


Czyli splot skośny w dwóch kolorach, który w sumie daje paski, jest w porządku?
Splot skośny w jednym kolorze jest nieodpowiedni, ponieważ przypomina jodełkę?

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Aldis » wt 31 sty 2017, 19:36

Jeśli daje paski to kandydat nie może ich mieć (bo ustaliliśmy, że paski są od otroka). Chyba tego nie przemyśleliśmy. Ale dobrze, bo takie rzeczy weryfikują pewne ustalenia i pozwalają je na bieżąco zmieniać i doskonalić (jak w przypadku ozdób z brązu).

Pytanie pozostaje: czy dopuszczamy takie paski ze splotu skośnego (o ile są w tej samej palecie barw) czy nie? Czy przerzucamy splot skośny na drużynnika żeby nie głowić się nad każdą niepewną tkaniną.

Awatar użytkownika
Thordis
Niepiśmienny
Posty: 17
Rejestracja: pt 23 gru 2016, 12:45

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Thordis » wt 31 sty 2017, 23:18

Nie przerzucajcie! Proszę... właśnie skończyłam szyć kieckę. :P A skośny wydaje mi sie spoko pod warunkiem że nie będzie w mocno kontrastujących z sobą kolorach.

Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Frigg » śr 01 lut 2017, 00:11

Thordis, możesz wrzucić zdjęcie?

Awatar użytkownika
Thordis
Niepiśmienny
Posty: 17
Rejestracja: pt 23 gru 2016, 12:45

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Thordis » śr 01 lut 2017, 00:32

Proszę.
Załączniki
16467057_1322766131123230_2081701170_n.jpg
16467057_1322766131123230_2081701170_n.jpg (72.93 KiB) Przejrzano 14558 razy

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Aldis » śr 01 lut 2017, 08:20

O no taki jest spoko :)

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Arnor » śr 01 lut 2017, 09:39

Thordis bardzo dobry materiał.
Jest skośny, nie ma wzoru "drobnej jodełki po skosie", a wątek i osnowa są w tej samej lub bardzo zbliżonej barwie co sprawia, że nie jest w dwubarwne kreseczki.
Dobry przykład odpowiedniego dla kandydatów materiału.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Tkaniny: splot

Postautor: Arnor » czw 02 lut 2017, 10:27

Podsumowując temat.

SPLOT SKOŚNY

Kandydat może mieć najprostszy splot skośny rządkowy tworzący biegnące skośnie "kreseczki".
Bez żadnych udziwnień i kombinacji (np. dających drobną, biegnącą skośnie jodełkę).

TO JEST OK!

Obrazek

TO NIE JEST OK!
Obrazek


Materiał powinien być tkany z jednego koloru nitek lub z nici o bardzo zbliżonym do siebie odcieniu. (Bardzo zbliżony odcień to ma być bardzo zbliżony odcień, a nie np. żółty i pomarańczowy albo szary i niebieski).

Wynika to z faktu, iż farbowaniem naturalnym niełatwo jest uzyskać duże ilość przędzy o jednakowym zabarwieniu. W takim przypadku, kolory nici wątku i osnowy mogą nieznacznie różnić się od siebie.

Sploty dwukolorowe, tzn takie, w których nitki wyraźnie różnią się kolorem są niedozwolone.

TO JEST OK!
(jeden kolor)
Obrazek


TO JEST OK!
(zielone ciapki wynikające z ręcznego farbowania i niejednolitej barwy przędzy)
Obrazek


TO NIE JEST OK!
(Wyraźne połączenie niebieskiego i szarego)
Obrazek




Trzy rady "Wujka dobra rada":

Jeśli kupując materiał masz wątpliwości i wydaje Ci się, że może być nieodpowiedni to kup inny, bo Starszyźnie też zapewne wyda się nieodpowiedni.

A jeśli nie musisz kupować online, to weź kogoś z drużyny do sklepu albo na kram i tam wybierzcie razem, bo fotografie często przekłamują, zarówno w kwestii kolorów jak i splotu czy faktury materiału.

Możliwość korzystania ze splotów innych niż płócienny przez kandydatów (to samo dotyczy pozostałych splotów dla pozostałych statusów) wprowadziliśmy po to, by każdy (na swój sposób) mógł sprawić sobie "bogatszy", ładniejszy i mniej pospolity strój, który przywdzieje podczas biesiad czy obrządków. Uszycie sobie obozowej tuniki czy spodni do walki z takiego materiału to utrata szansy posiadania czegoś wyjątkowego, kiedy nadarzy się naprawdę okazja by się w stroju takim zaprezentować.
A uszycie lanserskiego stroju i używanie go przy garach czy rąbaniu drewna to jak kopanie ogródka w marynarce od garnituru. Delikatnie mówiąc, wygląda to słabo ;)
Pamiętajcie o tym komponując sobie odzienie.
"Nie ma miękkiej gry"


Wróć do „Pytania od kandydatów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości