Archiwum pytań

Bo nie ma głupich pytań są tylko...
Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » śr 13 sie 2014, 19:32

Ja tak totalnie z innej beczki i w sumie nie jakoś mocno pytaniowo ^.^

Generalnie to niedługo przyjdzie zima (a w sumie i kilka wieczorów w sezonie nas nie rozpieszczało) i się zastanawiam czy Starszyzna mogłaby wziąć jednak pod rozwagę dopuszczenie dla kandydatów najprostszego, wełnianego, bez żadnych obszyć i zdobień itd kaftana (w sensie z wykroju przeciętej z przodu kiecki i mały dodatkowy klin z tyłu). Sporo jest przecież znalezisk. I jeśli chodzi o to, że na kaftan schodzi materiał to po przeliczeniu wychodzi na to, że wychodzi tyle samo ile na dłuższy płaszcz (nie licząc już podszewki pod płaszcz), więc argument, że mieli go tylko bogaci bo schodziło dużo materiału kuleje ^.^

A przyznacie, że bardziej chroni od zimna niż płaszcz i jest praktyczniejszy jak trzeba coś obozowego zrobić bo nie pałęta się po rękach jak płaszcz. I przyznam, że w obawie o moje chorowite babskie sprawy (i moje wieczne marznięcie :P ) przydałaby się jeszcze jedna warstwa na jakieś chłodniejsze wieczory.

I wcale nie chodzi o to, że fajnie by było uszyć coś nowego, co jednak można założyć (chociaż to też miłe ^_^).

Poddaje pod rozwagę i idę walczyć z rzeczami na kram :)

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6854
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 14 sie 2014, 09:03

Starszyzna mogła by wziąć pod uwagę ;)

Podspamuj linki do znalezisk.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » czw 14 sie 2014, 17:45

Luzik! :)

Zbiorę wszystko w kupę (może od razu machnę jakiś artykuł jak już się w temacie rozpędzam) i do końca przyszłego tygodnia jak mnie nie zabije przeprowadzka wrzucę cały komplet ;)

Awatar użytkownika
Elgur
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 795
Rejestracja: ndz 08 cze 2014, 00:00

Postautor: Elgur » pn 01 wrz 2014, 10:39

Przymierzam się do zakupu hełmu, i teraz tak: Czy któryś z tych 2 hełmów 69 lub 90 z tej pracowni: http://www.tomala.lublin.pl/index.php?strona=subcat&subctgr=10&lng=pl będzie dobry? Jeśli oba, to który byście polecili?
EDIT:
Czy rękawice kupować u Wojmira czy znacie jakies inne sklepy? Jeśli u wojmira to jest sens kupować z podwójną skórą 2x 4,5 mm grubości, czy wystarczy pojedyńcza warstwa 4,5 mm?

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6854
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » pn 01 wrz 2014, 11:20

Obydwa hełmy są ok.
Co do rękawic to nie znam rękawic od Wojmira ale jeśli w środku ma wytłumienie, a na wierzchu warstwę płytek to podwójna jest zbędna.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Elgur
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 795
Rejestracja: ndz 08 cze 2014, 00:00

Postautor: Elgur » śr 03 wrz 2014, 09:27

Hej, mam pytanko: Czy szerokość zbrocza w tych mieczach jest dobra i czy szerokość głowni jest dobra, a jeśli tak to która jest lepsza? Miecze są od Husara, mają zbliżoną wagę i długość, o środek ciężkości nie pytałem.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kolben » śr 03 wrz 2014, 09:40

Jak się nie mylę, szerokość zbrocza służy częściowo "zrzuceniu" wagi miecza, co za tym idzie po części zmniejszeniu ilości materiału wymaganego na wykonanie całej głowni -> czyli również zejścia z ceny. Miecze Bjarniego na dobrą sprawę składa się niemal z samego zbrocza, aczkolwiek jego miecz wykonany był na podstawie konkretnego znaleziska. Szerokość głowni chyba nie będzie miała wielkiego znaczenia w tym przypadku, skoro miecze mają przybliżoną wagę.
Aczkolwiek jeśli coś palnąłem nie tak, cóż.. Niechaj Pany bardziej w temacie i od dłuższego czasu ogarniający przemówią ;)

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6854
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 03 wrz 2014, 14:44

Obydwa są równie niehistoryczne i tak sam samo mroczne jak nasze więc możesz brać którykolwiek :twisted:

A jak chcesz zobaczyć jak wyglądała konstrukcja oryginalnego miecza na podstawie znalezisk to Google -> viking sword finds" -> szukaj w obrazach.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Elgur
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 795
Rejestracja: ndz 08 cze 2014, 00:00

Postautor: Elgur » śr 03 wrz 2014, 15:23

Dzięki za odpowiedzi:D
Walę więc kolejne pytania i Sorry, że spamuje ale wolę pytać niż błądzić.
Czy taka skórzana ochrona do hełmu jest historyczna i czy amortyzuje uderzenia?
Obrazek
Albo czy coś takiego jest historyczne?
Obrazek
Obrazek
Czy macie jakieś inne propozycję na ochronę i amortyzację uderzeń na głowę?

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6854
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 03 wrz 2014, 16:03

Skórzana do dupy.
Sam filc też nie wystarczy.
Najlepiej goły, dobrze dopasowany hełm na czepiec przeszywany.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » czw 04 wrz 2014, 08:18

Najlepsza ochrona glowy - to po prostu w nia nie dostac. A tak naprawde to czepiec przeszywany jak napisal Arnor. Polecam z kramu Janette sa jakosciowo adekwatne do ceny. No i barwa napewno nie czarna;-)
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Swietlana
W Walhalli
Posty: 879
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 00:00

Postautor: Swietlana » czw 04 wrz 2014, 09:53

Janette ostatnio ma średnie notowania, zapytaj na Targowisku na fb. Ostatnio mają dobre notowania "Przeszywanice Wilki", tylko na czepcach się nie znam i nie wiem, który by się akurat nadał :P chyba coś takiego, o ile dobrze kojarzę https://www.facebook.com/PrzeszywaniceWilki/photos/a.559580600743726.1073741831.301044006597388/527698530598600/?type=3&theater bo ona szyje też późniejsze.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6854
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 04 wrz 2014, 11:45

Nie wiem jak teraz ale Wilka ceniła swoje wyroby kiedyś nawet 300% Janetki więc... ;>
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Elgur
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 795
Rejestracja: ndz 08 cze 2014, 00:00

Postautor: Elgur » czw 04 wrz 2014, 15:03

Dzięki za odpowiedzi, jeszcze mam pytanie co do ochrony kolczej doczepianej do hełmu, czy pełna ochrona kolcza, równiez na poliki, do normana jest historyczna czy to mrok? Jeśli była historyczna to gdzie był haczyk na kolczugę w nosalu, lub jaki był jej sposób mocowania? i czy to nie przeszkadza bardziej w walce niż pomaga?
Czy najlepiej zrobić/kupić po prostu kaptur kolczy, ale czy kaptur kolczy, który chroni też poliki jest historyczny?
Na freha.pl znalazłem o tym dyskusję, ale wolę was zapytać jak to widzicie.
Link do dyskusji: http://www.freha.pl/lofiversion/index.php?t2012.html

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6854
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 04 wrz 2014, 15:43

Kaptur odpada.
Haczyk na nosalu.

Strona www.dzikibez.pl -> Hełmy

"Hełmy tego typu zaopatrzone są w nosale, a niektóre z nich (jak model z jez. Lednickiego) na nosalu posiada haczyk do zaczepiania czepca kolczego co mówi nam, iż używano ich właśnie z tego typu zasłonami kolczymi chroniącymi kark i część twarzy."
Obrazek

Nie ma znalezisk hełmów żebrowych z kolczą ale analogiczne są inne znaleziska. Np pełna kolcza w znalezisku hełmu bałtyjskiego:
Obrazek

Dokładny sposób mocowania przy hełmie stożkowym:
http://www.czcibor.com/uploads/0/0/18/img_3354.jpg
"Nie ma miękkiej gry"


Wróć do „Pytania od kandydatów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości