Archiwum pytań

Bo nie ma głupich pytań są tylko...
Awatar użytkownika
Elgur
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 795
Rejestracja: ndz 08 cze 2014, 00:00

Postautor: Elgur » czw 04 wrz 2014, 17:06

Super, dzięki!
P.S. Jak patrzę na ilość informacji na naszym forum i naszej stronie, to na freha, powinna być opcja dodawania od razu odnośnika do dzikiego bzu :P

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » ndz 14 wrz 2014, 18:37

Wracając do tematu kaftanów (nie napisałam artykułu bo nie mam czasu na zbieranie tego w kupę, ale nadrobię).

Ale generalnie w Skandynawii jest sporo znalezisk kaftanów. Np w Birce - grób 832 i 752B (takie bardziej konkretne - wydaje mi się że nie popieprzyłam numerków). Wszystkich grobów jeszcze nie przebrnęłam (za dużo ich jest!) ale przewijały się.

Jeśli wejdzie się na stronę muzeum w Sztokholmie (http://www.historiska.se/) nie chce mi się skopiować konkretne zdjęcie, nie wiedzieć czemu) to są wyraźnie pokazane znaleziska i rekonstrukcje kaftanów. Umownie nazywanych Szweckimi. Czyli po prostu coś jak kiecka rozcięta z przodu, z dużym dekoltem, spinane fibulą albo broszą trójlistną.


A też taka ciekawostka (przy okazji moich poszukiwań), że znaleziono też na terenach Skandynawii sporo grobów, w których były kaftany ( a właściwie rozmieszczenie guzów czy fibul świadczyło o tym, że było to coś zapinane, co było kaftanem). Taki przykład mały:

Obrazek

Obrazek

Oczywiście tematem rzekom są kaftany rusińskie, które w Skandynawii też znajdywano. Szczególnie w tych miastach, które były ośrodkami handlowymi. I w dodatku w grobach typowo wikińskich. Ale w te dokładniej nie wnikałam jeszcze.

Awatar użytkownika
Elgur
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 795
Rejestracja: ndz 08 cze 2014, 00:00

Postautor: Elgur » pt 19 wrz 2014, 13:58

Hej, czy może ktoś powiedzieć, skąd zamawiać kute gwodździe? Znaczy czy macie jakiegoś sprawdzonego handlarza, bo na tablicach itp jest dużo ogłoszen ale nie wiem jak z ich rzetelnością :) Potrzebne mi do tarczy.

Awatar użytkownika
Astrid
Początkujący skryba
Posty: 328
Rejestracja: ndz 15 wrz 2013, 00:00

Postautor: Astrid » pt 19 wrz 2014, 22:04

Załatw mi gwoździownice a pierwsze 20 sztuk bedziesz miał za darmo :)

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kolben » śr 01 paź 2014, 12:56

Apropos hełmu. Ktoś rzucił na targowisko wyprzedaż swojego equipu ^_^... A że ja raczej idę stroną ekonomiczną, znaczy nie potrzebuję nowych rzeczy, to pytanie rodzi się:
Czy takiż hełm się nada?
http://allegro.pl/helm-zebrowy-typu-tanio-i4659239623.html
Czy też blacha za cienka jednak ?
Kołnież kolczy w razie potrzeby sobie sam dorobię już na spokojnie ;)

Edit:
Że foty jego są, jakie są... Znaczy marne... Może koledzy starsi stażem i mądrzejsi myślą ode mnie, coś poradzą i dopowiedzą względem tego :P

Edit 2:
Chyba jednak to nie jest nawet na naszą epokę i się pospieszyłem z postem :/

Awatar użytkownika
Lesław
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 3378
Rejestracja: wt 02 gru 2008, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lesław » śr 01 paź 2014, 13:25

Primo: 2mm to chyba standard.
Secundo: zdjęcia faktycznie są słabe
Po trzecie ^_^ : A czemu nie na naszą epokę?? A nasz Jarl to w czym biega?

Edit:
Looknij tu na 'hełm 57':
http://www.tomala.lublin.pl/index.php?strona=subcat&subctgr=10&lng=pl

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kolben » śr 01 paź 2014, 14:06

Hmm.. W sumie.. Trochę w błąd wprowadziły mnie insze aukcje tego człowieka gdzie wszystko opisane jako "GRUNWALD" jest.
Napisałem do niego wiadomość z prośbą o ciut lepsze zdjęcia i jak będzie wszystko ok się wydawać to wezmę ;) Rozmiar wewnętrzny odpowiada mojemu w czepcu, więc ok.
A za miesiąc, dwa... Póltora kilo kółek kolczych i bawimy się ^_^

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kolben » czw 02 paź 2014, 09:47

Oko, mam fotki:
https://lh4.googleusercontent.com/-yHZL_jiv5HM/U90Wg1s74KI/AAAAAAAAG80/AkvxeRWOt2s/s640/WP_000717.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-Ysy9b0kq_Qs/U90Wg4NwNcI/AAAAAAAAG88/1SEZQCUV3wc/s512/WP_000718.jpg
Wytwórca - Maleus. Pierwsze słyszę. Gość twierdzi że nie jedną glewię i duna przeżył w hełmie, bez wgniotów się obyło a tylko z rysami.
Zielone światło?
Czapę ze zdjęcia drugiego dorzuca gratis.

Edit:
Chwilę po tym jak dostałem od niego foty, aukcja została zdjęta, ktoś inszy był szybciejszy. Czas na spam na targowisku :P

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6852
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 02 paź 2014, 12:52

Pewnie nie tylko Tobie wysyłał fotki i ktoś był szybszy :/
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kolben » czw 02 paź 2014, 22:43

No cóż. Trudno. Dopłacę stówkę i zamawiam u Czcibora.
http://www.czcibor.com/norman-zebrowy_14.html
A kółeczka za miesiąc, dwa miechy sobie zamówię i zrobię kołnierz sam. Bo i tak na hełm będzie czekania 3-4 miechy ;)
BTW:
Jak będę się przymierzał do kupna kółek kolczych, ile plus minus należy ich zamówić na słuszny kołnierz? Kilo? Półtora ?

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » pt 03 paź 2014, 10:09

Przesylka drozsza od koleczek, wiec zamow ze 3 kg. Moze cie kiedys najdzie zeby oslone na twarz zrobic, a wtedy bedziesz mial wszystkie koleczka takie same. No i osobiscie polecam Drizta ma na alegro ok. 10 za kilo. Ja mam od niego ,moze i ciezko sie zaginaja ale sa mocne.
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kolben » pt 03 paź 2014, 11:35

No cóż, 3kg kółek u Drizzta@alledrogo kosztuje około 45 zł + 20zł wysyłka.. To robiąc samemu jestem o 85zł doprzodu niźli u Czcibora zamawiając dodatkowo kołnierz. Good deal. Będzie zabawa w plecenie wieczorami ;)

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » pt 03 paź 2014, 12:23

Zaplatanie jest proste. Wole to od szycia;-)
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » wt 16 gru 2014, 15:54

Mam takie dziwne pytanie, nurtujące mnie od jakiegoś czasu. A mianowicie: na jakiej podstawie właściwie nosimy krajki bardkowe? Przewaliłam internety i nie natknęłam się na ani jedno znalezisko krajki bardkowej. Jeśli są jakieś to tabliczkowe - mniej lub bardziej zawiłe. Coś mi umyka? :D Bo wiecie - siedzę w tym krawiectwie, dziuganiu itd i przymierzam się do robienia krajek i wolałabym być doinformowana.

Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Frigg » wt 16 gru 2014, 16:25

Podłączę się do pytania. Tabliczkowe są, w wielu miejscach, z bajerami jak srebrne druciki i inne. A bardkowe?
Wełna jest spoko.


Wróć do „Pytania od kandydatów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości