Archiwum pytań

Bo nie ma głupich pytań są tylko...
Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Frigg » wt 16 gru 2014, 23:29

Lasota, wlasnie chodzo o to, gdzie i kiedy bardkowe krajki byly. Tabliczkowych jest duzo znalezisk praktycznie z calej Skandynawii. Tak samo narzedzi, ktorymi je wykonywano.
Natomiast bardkowych nie mozemy znalezc sladu. Tak jak i samych bardek. Tu wlasnie tkwi nasza watpliwosc.
Bardka i krajki bardkowe sa w ikonografii (i chyba tez znaleziskach) w poznym sredniowieczu, potem i dalszych epokach. Skandynawskie ludu Sami znaja bardka z kilkoma rzedami i konfiguracjami dziurek.

Nam chodzi scisle o krajki bardkowe na Skandynawie, zadna z nas nie zamierza od razu leciec w srebra, jedwabie itd.

Wiec moim zdaniem dyskusja nie jest slaba, poniewaz chcemy sie czegos nowego dowiedziec. A chyba rowniez o to chodzi w odtworstwie.

Jak dyskusja o kaletkach i torebeczkach z wiewiorek. Nie znamy znaleziska kaletki z futerkiem, znamy torebeczke. Ale dzieki waszym informacjom poszukalam glebiej, pomyslalam, bo sadzilam, ze torebeczka do paska. A okazuje sie, ze argumenty co do noszenia jej na szyi sa mocne. I cieszy mnie, ze moge korzystac z wiedzy ludzi, ktorzy znaja sie na rzeczy.

Co do recznie tkanych... krajki tkamy recznie. :) Nie zmienimy od razu calego stroju, bo znamy ceny materialow recznie tkanych itd., ale malymi kroczkami...
Wełna jest spoko.

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postautor: Jorund » śr 17 gru 2014, 00:34

Codzilo mi Lesiu o to ze nawet jezeli to my bedziemy milieli racje a caly ruch odtworczy nie i to My bedziemy sie stosowali do tych racji. Zostaniemy uznani za... no niewiem. Podyskutowac zawsze warto, a innych podpuszczac do wzmozonego wysilku to drugie. Po co odrazu spina? :wink: Dla mnie wlasciwosci historyczne sa najwazniejsze. Wiec Podwazajcie ten glaz tylko nie za mocno bo na glowe sie stoczy :-)
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Astrid
Początkujący skryba
Posty: 328
Rejestracja: ndz 15 wrz 2013, 00:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postautor: Astrid » śr 17 gru 2014, 08:26

Jak sie stoczy to sie stoczy jak mawiali przodkowie jak sie zacznie toczyc to ja go na młotku podtrymam. A i sądze ze za mna kilka tarcz się ustawi. Ja uwazam ze dziewczyny kawał dobrej roboty z tym odwalaja. Ja mam zawsze kłopoty ze znalezieneim historycznych linków. :( A one to potęga.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » śr 17 gru 2014, 08:57

Sorki za wywołanie burzy ^.^

Po prostu nurtował mnie ten temat. Jak mam szukać sama dla siebie i nie zaczynać dziwnych dyskusji to powiedzcie. Swoją drogą znalazłam kilka fajnych odniesień wczoraj zanim zasnęłam na klawiaturze, ale już nie będę robić zamieszania i jak całość sklecę z tego co znajdę (z pomocą Frigg) to wrzucę.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6854
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 17 gru 2014, 10:54

"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postautor: Jorund » śr 17 gru 2014, 11:15

Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6854
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 17 gru 2014, 11:33

"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postautor: Jorund » śr 17 gru 2014, 12:02

Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6854
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 17 gru 2014, 12:26

"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Frigg » śr 17 gru 2014, 12:48

W sprawie technicznej takania krajek na tabliczkach - nie jest trudniejsze niż na bardku, jeśli chodzi o gładką krajkę lub bardzo proste wzory podobne do tych, które można uzyskać na bardku.

Różnica polega na ilości nici i skomplikowaniu wzorów.
Im bardziej skomplikowany wzór, tym więcej odpowiedniego nawlekania tabliczejk i kręcenia nimi w odpowiednie strony w odpowiedniej kolejności.
Wzory proste czy tez wzorów brak leci się szybko, bo nie ma kombinowania z kolorami itd. Ale jak mówię - prosta kreska na brzegach nie jest problemem, po prostu jedną czy dwie tabliczki nawleka się innym kolorem niż "środek".

Poza tym krajkitabliczkowe wydają mi się trwalsze - są grubsze, z większej ilości nici, mniej się rozłażą, więc same w sobie będą lepszym "obszyciem" szwów i tkanin niż te bardkowe.
Wełna jest spoko.

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postautor: Jorund » śr 17 gru 2014, 12:56

No to podsumowujac. Zeby dziewczynom nie spamowac watku. Poniewaz ja jestem laikiem tekstylnym, i nie tylko ja. Aldis i Frigg jezeli was nie zrazilem swoim ignoranckim podejsciem, jezeli jestescie w stanie zebrac materialy dotyvzace krajek do kupy. No i udowodnic ze mroczymy. Jestem za tym aby utworzyc oddzielny watek i jezeli macie racje przeglosowac sprawe. Bo jezeli jestesmy w stanie podniesc poprzeczke i ja przeskoczyc. To bedzie to maly krok dla naszej druzyny, ale wielki dla odtworstwa :wink:
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » śr 17 gru 2014, 13:38

Spoko, spoko :) Tak jak powiedziałeś gdzieś wyżej: dla mnie nóż to nóż bez wgłębiania się. Bo nigdy ich nie będę robić. Ale kwestie tekstylne to inna bajka. Po prostu mnie zainteresowało.

Frigg! Właśnie a propo wytrzymałości i grubości podobnie pomyślałam. Przypomniało mi się jak u dziewczyn z Arkony byłyśmy pić... znaczy uczyć się naalbindinowych myków to pokazywały różne krajki. Te tabliczkowe są bardziej zwięzłe i zdają się jednak wytrzymalsze.

Awatar użytkownika
Ud
Doświadczony pisarz
Posty: 817
Rejestracja: wt 07 sty 2014, 00:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postautor: Ud » śr 17 gru 2014, 15:25

Weź tu człowieku nie zaglądaj przez jeden dzień na forum i nagle jest się totalnie nie w temacie. ;) Skoro ze znaleziskami lipa to ja może podejdę do sprawy od strony technicznej, w ramach eksperymentu wygrzebię z szafy tabliczki i postaram się zrobić na nich prostą krajkę i sprawdzę czy da się to robić tak samo prosto i bez nadmiernego wysiłku umysłowego. Na bardku zaczęło mi to wychodzić przy drugiej próbie

Swietlana
W Walhalli
Posty: 879
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 00:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postautor: Swietlana » śr 17 gru 2014, 16:25

JA pochodzenia bardka nie wykluczam, ale co do jego przeznaczenia zaczynam mieć wątpliwości. Nawet chyba Hensel nie był pewien, a rycinę znalazłam w jego książce, przedstawiającą bardko. To prymitywne krosno, aczkolwiek może i było tak, jak z bursztynami, że to co za łatwe po prostu nie istniało- jak wiemy, we wczesnym bursztyny były noszone jako oszlifowane koraliki a nie jako nieoszlifowane kamyczki z dziurką na przewleczkę. Aż spróbuję się chyba pokusić o kontakt z Jadobrą, bo ona coś kiedyś mi opowiadała o bardku przesmykowym.

Awatar użytkownika
rei
Niepiśmienny
Posty: 28
Rejestracja: wt 23 gru 2014, 00:00
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Postautor: rei » pn 19 sty 2015, 22:07

Ok przenosze swoje pytanie tutaj: czy ktos moglby mi wskazac absolutnie najtansza opcje na stroj meski podstawowy (koszula, spodnie, cos jeszcze?)? tak zebym sie wyrobila do wyjazdow.
Fortune Favours the Bold


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Wróć do „Pytania od kandydatów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 12 gości