Archiwum pytań

Bo nie ma głupich pytań są tylko...
Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Frigg » pn 19 sty 2015, 22:12

Ale o co konkretnie chodzi? Skład stroju podstawowego znasz (koszula, tunika, spodnie i chyba gaciochy tez od ostatniego wiecu). A najtaniej jest kupić materiał i uszyć samemu.

A możesz mieć strój męski tak do noszenia normalnie?
Wełna jest spoko.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » pn 19 sty 2015, 22:15

Gacie od ostatniego wiecu dla stroju męskiego obowiązkowe. Dla kobiecego nie (jakiś plus bycia babką - w końcu!)

Najtaniej... Na koszulę i spodnie jakiś len. Tunika wełniana bo o ciepełko chodzi.
Faktycznie najtaniej uszyć samemu. Bo szycie ręczne u rzemieślników jednak trochę kosztuje.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » pn 19 sty 2015, 22:15

Tutaj masz wszystko opisane, chyba, że pytasz o coś innego:

http://www.dzikibez.fora.pl/dla-kandydatow-i-tych-co-pierwszy-raz,42/poradnik-kompletowania-stroju-i-ekwipunku-obozowego,894.html

Musisz coś zrozumieć Rei, bo nie wiem jak było to w Twojej poprzedniej drużynie i przede wszystkim, żeby nie było nieporozumień. W Dzikim Bzie każdy element odtwórstwa historycznego - zarówno materialnego jak i duchowego jest tak samo ważny. A więc i strój i uzbrojenie i obyczaje są tak samo istotne i choć jednych kręci to innych owo, to każdy ma obowiązek ogarniać temat na tyle, ile wymaga tego ciągle rozwijający się i dążący do coraz większej historyczności Wczesnośredniowieczny Ruch Odtwórczy,
Poradnik został napisany właśnie po to, aby każdy z kandydatów a) musiał poświęcić sam czas na sięgnięcie do źródeł i zdobycie podstawowej, koniecznej wiedzy b) miał to ułatwione (choć nie podane na tacy) dzięki Poradnikowi właśnie i nie popełnił błędów na starcie.
Zapewniam Cię, że nie znajdziesz drużyny (lub policzysz je na palcach jednej ręki), które mają tak przygotowaną bazę wyjściową dla kandydatów.
Oprócz poradnika masz tekst o materiałach, krojach i kolorach, masz dokładny regulamin sprzętu bojowego - jaki jest wymagany i kiedy, kto może czego używać.
W skarbnicy zaś masz - w tym wypadku adekwatny tekst - Skandynawski strój męski na bazie znalezisk i wiele wiele innych. Musisz je przeczytać bo po to są aby kandydaci mogli na ich podstawie kompletować, szyć, zbierać etc. swój pierwszy strój i ekwipunek.
Nikt nie poda Ci linków do aukcji kup teraz stroju dla Ciebie. To musisz sama zrobić.

Zacytuję:

Pierwszy akapit Poradnika Kompletowania Stroju

Po co ten poradnik?
Poradnik ten powstał w celu ułatwienia Kandydatom procesu kompletowania stroju podstawowego i ekwipunku obozowego. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż w związku ze znaczną liczbą nowych osób poradnik taki stał się nieodzowny dla zdrowia psychicznego drużynników zasypywanych przez kolejne osoby tymi samymi pytaniami :wink:

Ostatni akapit Poradnika Kompletowania Stroju

Cel

Takie podejście do zagadnienia krojów historycznego odzienia ma kilka celów.
Po pierwsze Kandydaci mają stosunkowo szeroki wybór strojów, ograniczony jedynie ilością znalezisk oraz drużynowymi zasadami kompletowania stroju.
Po drugie osoby same wyszukujące informacje nabywają wiedzy, niezbędnej w dalszym rozwoju, poznają kulturę i historię oraz ogólnie rozwijają się w swojej pasji.
Po trzecie mamy dzięki temu pewność, że dany element, uszyty przez Kandydata jest poprawny, zgodny z realiami historycznymi i zasadami rekonstrukcji.
Po czwarte odciąża to członków drużyny z obowiązku odpowiadania na pytania Kandydatów, którzy w ten sposób są zaktywizowani do samodzielnej pracy.
Po piąte, każda osoba będzie wiedziała "co ma na sobie" i nikt nie zaskoczy jej na festiwalu podchwytliwym pytaniem o strój.

pozdrawiam ;)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
rei
Niepiśmienny
Posty: 28
Rejestracja: wt 23 gru 2014, 00:00
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

Postautor: rei » pn 19 sty 2015, 23:22

Ja to wszystko rozumiem tylko w zwiazku z tym ze szycie jest mi dalej niz obce (wrecz istnieje wzajemna nienawisc) to chcialabym sobie wszystko kupic u kogos kto to robic umie i zna sie na rzeczy. niestety osobiscie ze wzorow i rysynkow technicznych nie jestem w stanie nic odczytac bo sie po prostu na tym zupelnie nie znam i mi to nic zupelnie nie mowi

(chyba ze w druzynie trzeba byc rowniez rzemieslnikiem? rozumiem ze fajnie zrobic samemu ale w tym temacie mam dokladnie zero umiejetnosci i mnie to po prostu frustruje wiec wole nawet przeplacic znacznie a miec zrobione porzadnie)

nie pytalam o materialy bo caly poradnik juz sobie przeczytalam i wszystkie informacje na ten temat, tylko o rzemieslnika (bo pewnie macie jakis zaprzyjaznionych) ktory mi zrobi elegancko to co potrzebuje bez mroku (jak juz mowilam nie bylabym nawet w stanie zweryfikwoac tego czy mi to dobrze zrobili, bo szycie to dla mnie czarna magia).

Pytam bardziej zeby okreslic co mi wolno jako rozpoczynajacy czlonek ekipy.
np. czy moge zakupic cos takiego?
http://www.kramjanettee.nazwa.pl/nowastrona/1/wordpress/wp-content/gallery/skjoldehamn_koszula/skjoldehamn_koszula2.jpg

w sensie - czy ten ciemny szary na klapie jest dopuszczalny czy za ciemny? slowo "stonowany" jest dosyc malo precyzyjne jak dla mnie dlatego pytam a o ile mi wiadomo to bardzo ciemne barwy tez byly trudne do uzyskania back in the day.
A i o kwestii gaci rozmawialismy, ze ja sobie moge odpuscic bo jestem kobieta, chyba ze cos sie zmienilo? wolalam doprecyzowac i ogarnac swoje informacje zanim wysle zamowienia ;)
pozdrawiam tyz :D
Fortune Favours the Bold

Swietlana
W Walhalli
Posty: 879
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 00:00

Postautor: Swietlana » pn 19 sty 2015, 23:33

hmm z Janetką jest tylko mały problem- często bywa tak, że dostaje się inny kolor niż się zamawia i może być tak, że dostaniesz coś poprawnie uszytego, ale w innym kolorze, niż miało być, np. zamawiasz szary- dostajesz mroczny czarny i kłopot gotowy.

Ten ciemny na klapie wygląda na zdjęciu na trochę za ciemny. Ogarnij sobie materiały i spróbuj się uśmiechnąć do Aldis lub Frigg, może będą miały czas :)

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » pn 19 sty 2015, 23:56

No ona ma to do siebie z tego co gadałam z ludźmi co u niej zamawiają.

Ja mogę szyć (Frigg też). Kwestia jest tylko z terminami bo Lesio nas zasypał zleceniami na najbliższe pół roku, więc nie wiem czy byśmy się z całym strojem podstawowym wyrobiły do pierwszego wyjazdu (zależy też kiedy będzie oczywiście).

Najlepiej jakbyś kupiła sama materiały. Dokładnie wiesz jaki kolor masz. Potem możemy pogadać o szyciu, albo możesz się dogadać z innymi rzemieślnikami i podać im tkaniny to wezmą ci za samą robociznę i nici.

Edit: ten link co wrzuciłaś - jasny szary okej. Ciemny na bardzo upartego. Ale sama koszula (krój) nie bardzo dla kandydata.

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kolben » pn 19 sty 2015, 23:59

Rei,
Tak z ciekawości pytanie mam.
Piszesz non stop tylko o stroju męskim. Ja rozumiem, do walki, okej. A masz zamiar również strój kobiecy ogarniać, taki na "co dzień"? :D

Awatar użytkownika
rei
Niepiśmienny
Posty: 28
Rejestracja: wt 23 gru 2014, 00:00
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

Postautor: rei » wt 20 sty 2015, 00:03

to ja odpowiem pytanie: a musze? :)
Fortune Favours the Bold

Awatar użytkownika
Lesław
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 3378
Rejestracja: wt 02 gru 2008, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lesław » wt 20 sty 2015, 00:05

Nie musisz

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kolben » wt 20 sty 2015, 00:05

Huhu. Nie odpowiem bo nie mam pojęcia. Ale w sumie jeszcze na żadnym wyjeździe nie widziałem kobiety w męskim stroju ^_^

@Aldis, apropos koszuli ze Skjoldeham. Rozwinięcie tematu, czemu na "nie".
Jak dobrze pamiętam, kandydat powinien mieć podstawowy, uniwersalny wykrój na dany obszar jaki odtwarza (Wycięcie w łódeczkę - słowiańskie/rusińskie, albo mocniejsze, bardziej zaakcentowane - wikińskie). I jak dobrze pamiętam, dopiero po awansowaniu na Otroka, określa się, w jaki dokładny rejon się idzie. W sumie przez ten czas może wiele się zmienić, dlategoż aby nie kombinować, dopiero po przyjęciu do drużyny wybieramy już strikte państwo / miasto które odtwarzamy.

Mam nadzieję że nie zbłaźnię się :D

Awatar użytkownika
rei
Niepiśmienny
Posty: 28
Rejestracja: wt 23 gru 2014, 00:00
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

Postautor: rei » wt 20 sty 2015, 00:05

Dzieki Aldis, no wlasnie mam bardziej problem z tym co moge jako kandydat bo rysunki krojow mi nic nie mowia :P ok zajme sie ogarnieciem materialow i zobacze jak pojdzie. w tym tygodniu jestem jeszcze po pas w sesji zimowej :P
Fortune Favours the Bold

Awatar użytkownika
rei
Niepiśmienny
Posty: 28
Rejestracja: wt 23 gru 2014, 00:00
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

Postautor: rei » wt 20 sty 2015, 00:07

w takim razie zostane przy stroju meskim bo od dziecka nie widze sie w sukienkach (nie mam nic z damy) ;)
Fortune Favours the Bold

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » wt 20 sty 2015, 00:10

Kroje masz najprostsze.
Tunika i koszula wyglądają tak jak tutaj:

http://www.kramjanettee.nazwa.pl/nowastrona/1/wordpress/wp-content/gallery/koszule/birka_koszula1.jpg

Spodnie tak samo. Nie szarawary tylko zwykłe proste. Majtki tak samo. Do spodni ewentualnie owijki. Do tego na chłodniejsze wieczory kapturek ( http://www.kramjanettee.nazwa.pl/nowastrona/1/wordpress/wp-content/gallery/kaptur_skjoldehamn/kaptur_norge_przod.jpg ) i prostokątny płaszczyk.

Awatar użytkownika
rei
Niepiśmienny
Posty: 28
Rejestracja: wt 23 gru 2014, 00:00
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów

Postautor: rei » wt 20 sty 2015, 00:16

<3 so much love. dzieki za pomoc :)
Fortune Favours the Bold

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » wt 20 sty 2015, 09:36

Tak jak napisała Aldis jest git.

Tunika spodnia i wierzchnia jakiś podstawowy krój wzięty ze znalezisk - Tunika z Hedeby, tunika z Birki, tunika z Bocksten
Spodnie ze Skjoldehamn

Na początku nie musisz stawać na głowie aby cały strój był z jednego miejsca, bo często się tak nawet nie da (nie ma np. spodni z Birki czy z Hedeby).
Jeżeli natomiast byś chciała mieć od początku sprofilowany strój na jakiś konkretny kraj to jedyną sensowną opcją jest Skjoldehamn.
Szyjesz wtedy tunikę spodnią i wierzchnią tak jak tunika ze znaleziska (ta bez klapy na klacie) do tego spodnie ze znaleziska + kaptur i dobierasz tylko jakieś krótkie buty.
I masz komplet.
"Nie ma miękkiej gry"


Wróć do „Pytania od kandydatów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości