Archiwum pytań

Bo nie ma głupich pytań są tylko...
Awatar użytkownika
Inga
Sławny kronikarz
Posty: 1385
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Kontaktowanie:

Postautor: Inga » śr 20 lut 2013, 21:09

Jedyną osobą jaką znam i której się one notorycznie rozwiązują jesteś ty :-P więc ja naprawdę nie jestem przekonana do tego argumentu :-P
'wreszcie kolor twoich włosów pasuje do charakteru'


'- Kitty czemu my zawsze musimy robić to czego ty sobie życzysz, a nigdy to co ja chce?

-Bo tak jest w Biblii'




keep calm and hate everyone

Ulfr
Niepiśmienny
Posty: 53
Rejestracja: ndz 10 cze 2012, 00:00
Lokalizacja: Łomianki

Postautor: Ulfr » śr 20 lut 2013, 22:00

Używam onucy 2m czasami mi się rozwiązują ponieważ mam bardzo dużą łydkę więc Tobie powinny wystarczyć 2m ;)

Awatar użytkownika
Hormund
Doświadczony pisarz
Posty: 990
Rejestracja: śr 24 lut 2010, 00:00

Postautor: Hormund » śr 20 lut 2013, 22:59

jeśli się ich nie zwiąże krajką, rzemieniem itp itd no to się rozwiązują, nieważne jak ciasno je zaciśniesz. długość owijaków zależy też od ich szerokości. 2m w zupełności powinny styknąć.

Awatar użytkownika
Szugarr
Doświadczony pisarz
Posty: 877
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00

Postautor: Szugarr » czw 21 lut 2013, 17:15

Rozmiar sie nie liczy. Najważniejsza sie technika zawijania onucy, a nie ich długość ; )
Najlepiej ścisnąć tak żeby krew do palców nie doplywala.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sumarlidi
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 787
Rejestracja: śr 23 sty 2013, 00:00

Postautor: Sumarlidi » wt 05 mar 2013, 20:18

A to mam jeszcze jedno pytanko albo nawet i dwa.
Z powodów takich że koncze szycie swojego stroju zastanawia mnie jeden fakt. Jak powinienem obrobić ranty mojej koszuli/tuniki/płaszcza. Waszym zdaniem który scieg będzie bardziej odpowiedni tak zwany dziergany czy za igłą. Oraz pytanie numer dwa.
Czy wełniana tunika dla mnie kandydata powiną być prosta i bez wydziwnień. Czy coś takiego jak rozcięcie wchodzi w grę. Np od konca do pasa lub całą coś jakby kurtka ale bez suwaka.

Awatar użytkownika
Hormund
Doświadczony pisarz
Posty: 990
Rejestracja: śr 24 lut 2010, 00:00

Postautor: Hormund » wt 05 mar 2013, 21:20

igła za igłą i jedziesz :) ------------------- nie używaj za grubych nici do obszycia bo to kiepsko wygląda.

w sprawie tuniki, rozcięcie po bokach i kliny są dopuszczalne, pod warunkiem że będą one w tym samym kolorze co reszta tuniki. Zwróć uwagę żeby były proporcjonalne, no i rzecz jasna po bokach a nie z przodu jak suwak :) zapoznaj się z artykułami na naszej stronie i przejrzyj foty. One zobrazują Ci całość.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » wt 05 mar 2013, 22:17

Tunika prosta, bez rozcięć według najbardziej uniwersalnego kroju:

Birka type
http://www.dzikibez.fora.pl/skarbnica,4/skandynawski-stroj-meski-na-bazie-znalezisk,300.html#5788

lub

Bayeux Tapestry type
http://www.marchand-medieval.com/medieval/111-108-thickbox/viking-tunic-XIth-XIIth.jpg

Oczywiście nie sugeruj się wymiarami.

Ranty ciuchów wszystkie podwiń (jak masz zapas materiału to nawet podwójnie, a jak potem je wykończysz to już twoja sprawa.
Jeśli chciał byś używać historycznych szwów to zerknij tutaj:

http://www.42nd-dimension.com/NFPS/nfps_stitches.html
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Sumarlidi
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 787
Rejestracja: śr 23 sty 2013, 00:00

Postautor: Sumarlidi » śr 06 mar 2013, 16:11

Czyli jeśli dobrze rozumiem nie mogę w swojej tunice zrobić rządnych rozcięć. Dziękuję za odpowiedz. Przyda mi się w wykańczaniu mojego stroju.

Awatar użytkownika
Inga
Sławny kronikarz
Posty: 1385
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Kontaktowanie:

Postautor: Inga » śr 06 mar 2013, 16:45

W tunice nie ma rozcięć, rozcięcie z przodu a'la suwak tyle, że bez suwaka jest w kaftanie szwedzkim :-) ale póki co jest ci on zbędny i wystarczy tunika zwykła + płaszcz.
'wreszcie kolor twoich włosów pasuje do charakteru'


'- Kitty czemu my zawsze musimy robić to czego ty sobie życzysz, a nigdy to co ja chce?

-Bo tak jest w Biblii'




keep calm and hate everyone

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 06 mar 2013, 18:32

Sprecyzuję ponownie ;) ; tuniki z rozcięciami na bokach, kaftana szwedzkiego, ani tuniki z rozcięciem wzdłużnym (taka jak Coat z Birki) nie możesz posiadać jako kandydat, gdyż wszystkie te elementy identyfikowane są jako stroje bogate (np. znajdowano je w grobach bogato uposażonych, wśród licznych ozdób lub ich konstrukcja przystosowana była do jazdy konnej, co znowu imputuje zamożną proweniencję używającego).
Tylko prosta tunika, z dwoma klinami jest dostępna jako strój podstawowy.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Sumarlidi
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 787
Rejestracja: śr 23 sty 2013, 00:00

Postautor: Sumarlidi » śr 06 mar 2013, 22:35

O taką odpowiedz dokładnie mi chodziło. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz. Bo strasznie nurtowało mnie jak zrobić sobie strój i nie wiedziałem ze "głupie" rozcięcie może coś znaczyć.

Awatar użytkownika
Skjaldvor
Początkujący skryba
Posty: 148
Rejestracja: pn 28 sty 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Skjaldvor » ndz 24 mar 2013, 11:52

Aha... I zapomniałabym zupełnie ale od kilku dni mam wreszcie wybrane imię. Więc oficjalnie przyjmuję i proszę mi też na forum zmienić: Skjaldvör :)

Awatar użytkownika
Skjaldvor
Początkujący skryba
Posty: 148
Rejestracja: pn 28 sty 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Skjaldvor » pn 25 mar 2013, 22:19

Zamówiłam sobie buty i dodatkowo naszło mnie takie pytanie: co tam można pod te buty na stopę włożyć? Jakaś wełniana skarpetka wchodzi w rachubę czy coś? Jka to w praktyce wygląda? Bo obawiam się, że jak się potem takie świeże nieuchodzone buciki założy to mogą krwawe żniwo zebrać... :]

I tak jeszcze mam jedno z pytań "niedyskretnych" :D Co tam jeszcze można pod strój założyć (no oprócz standardowej bielizny) jak chłodniej jest? Bo czasem latać z gołymi nogami nawet pod kiecką nie jest miło...

I zmieńcie mi to imię bo już na tego stworka patrzeć nie mogę! :P

Swietlana
W Walhalli
Posty: 879
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 00:00

Postautor: Swietlana » wt 26 mar 2013, 00:15

Skarpetki wełniane takie zwykłe, jak można od starej babci kupić albo na straganach z "góralskim" towarem- wiadomo, kolory naturalne; albo, co lepsze historycznie, ale droższe - skarpety z naalbindingu.
Rajstopy miałam chyba tylko na Julu, ale to grudzień był. Ewentualnie jakieś legginsy, ale to głównie do spania brałam. Lepiej jak to nie wystaje spod ciuchów, bo wygląda i niehistorycznie i dosyć dziwnie.
A co by nie zmarznąć- wełenka, wełenka i jeszcze raz wełenka :)

Awatar użytkownika
Inga
Sławny kronikarz
Posty: 1385
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Kontaktowanie:

Postautor: Inga » wt 26 mar 2013, 09:30

Mogą być podkoszulki, które nie wystają, tak samo możesz nosić rajstopy spokojnie, ewentualnie na rajstopy leginsy jakby było zimno (aczkolwiek wtedy lepiej leginsy 7/8, żeby nie wystawały spod kiecy). Ja się tak noszę ale ja jestem mega zmarźluchem
'wreszcie kolor twoich włosów pasuje do charakteru'


'- Kitty czemu my zawsze musimy robić to czego ty sobie życzysz, a nigdy to co ja chce?

-Bo tak jest w Biblii'




keep calm and hate everyone


Wróć do „Pytania od kandydatów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości