Archiwum pytań

Bo nie ma głupich pytań są tylko...
Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » pn 27 sty 2014, 21:49

To jak moja gitara mniej więcej. Pora wyciągnąć skrzynkę skarbonkę i powoli zacząć zbierać. Ale może i macie rację że od jakiej piszczałki zacznę ( tylko muszę się zastanowić, którą bo jest ich kilka ). Dziękować za naświetlenie sprawy :)

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » śr 12 lut 2014, 22:57

Pytanie mam ( nie, że chce mieć żeby zaraz nie było jojczenia, że nie mogę jeszcze bo wiem, że nie mogę ): czy ktoś się orientuje czy oprócz koralików szklanych funkcjonowały jakieś inne? Gliniane? Drewniane?

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 13 lut 2014, 08:19

Ludka z Exkalibura na Freha napisała tak:
"Pisalam magisterke o grobach wikinskich na Pomorzu i w Wielkopolsce na zadnym stanowisku polskim nie znaleziono paciorkow ceramicznych, wszystkie byly szklane, albo srebrne, albo kamienne lub bursztynowe lub z kosci czy rogu."
W Skandynawii mogło być zatem podobnie bo większość znalezisk to szklane + np. srebrne jak poniżej.

Obrazek
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » czw 20 lut 2014, 16:06

Pytanie mam techniczne. Bo już poruszony na czasie został temat gatek dla panów ^_^

Rozumiem, że jakiegoś turbo konkretnego historycznego wykroju nie ma, więc po prostu mają być jasne lniane?

Bo znalazłam takie coś:

http://learen.wordpress.com/category/bielizna/

I się zastanawiam czy z tego na spokojnie mogę sobie korzystać szyjąc owe gatki Kolbenowi. Chodzi mi głównie o to ostatnie.

Awatar użytkownika
Gard
W Walhalli
Posty: 450
Rejestracja: śr 06 maja 2009, 00:00
Lokalizacja: Żyrardów

Postautor: Gard » czw 20 lut 2014, 16:34

5 obrazek od góry jest spoko. Coś jak tu, tylko krótsze: http://www.kram-janettee.pl/

Ogólnie nie ma chyba znaleziska żadnych gatek wikińskich, pierwsze wzmianki są z ikonografii XII/XIII wiecznej, np. w Biblii Maciejowskiego.
„Pod koniec maja, w islandzkiej porze przeprowadzek, Hallbjorn zaczął się przygotowywać do opuszczenia domu teścia. (…) Osiodławszy konie Hallbjorn poszedł po Hallgerdę [żone], która siedziała w swojej izbie. Kiedy zawołał, aby wstała i szła z nim, nie odpowiedziała ani nie ruszyła się z miejsca. Hallbjorn wołał ją trzy razy, lecz na próżno, wówczas zaśpiewał urywki pieśni błagalnej – to też nie pomogło. W końcu okręcił sobie jej długie włosy wokół dłoni i spróbował wyciągnąć ją z krzesła, ale ona ani drgnęła. Wówczas chwycił miecz i odciął jej głowę.”

Awatar użytkownika
Lili
Początkujący skryba
Posty: 120
Rejestracja: pt 20 lut 2009, 00:00
Kontaktowanie:

Postautor: Lili » czw 20 lut 2014, 17:01

Kurcze..kiedyś mieliśmy zdjęcie takich "wikińskich" majtek..zrobione kolesiowy na festiwalu z Moesgard. Jak je znajdę to wrzucę..Ale tak żeby je opisać na szybko to.. Kojarzycie "pieluchę" w jakich wisi Jezusek na krzyżu na większości wyobrażeń ? To coś w tym stylu. Pas materiału zawinięty dookoła dupeczki. "Bezszwowe" :D
MDW WELES



Dziękuję Ci Odynie, że pomogłeś mi zamienić fałszywych przyjaciół w otwartych wrogów

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » czw 20 lut 2014, 17:07

Gard - patrzyłam u Janette na te majtki. Ale za 45 złotych to ja z 5 par uszyje z lnu więc wiesz ( po co przełacać? xD )

Tylko się zastanawiam czy szyć jak właśnie na tym 5 obrazku. Czy po prostu męskie bokserki sobie rozłożyć na części i uszyć wg nich tylko, że z lnu.

Awatar użytkownika
Gard
W Walhalli
Posty: 450
Rejestracja: śr 06 maja 2009, 00:00
Lokalizacja: Żyrardów

Postautor: Gard » czw 20 lut 2014, 17:15

Lili, w tej drużynie aż za dobrze znamy "jezusowe majteckzi zawinięte wokółó jajek", po pamietnych Mrówkach, na których Jawor takowe nosił ;>

(nawet się w nich kąpał)


Aldis, dokładnie, trochę drogo, ale to na wzorek jest ;) Ja bym zrobił typ "bokserkowy", bo chyba najłatwiej, a i zbliżone będą kształtem do tych ze wzorku 5.
„Pod koniec maja, w islandzkiej porze przeprowadzek, Hallbjorn zaczął się przygotowywać do opuszczenia domu teścia. (…) Osiodławszy konie Hallbjorn poszedł po Hallgerdę [żone], która siedziała w swojej izbie. Kiedy zawołał, aby wstała i szła z nim, nie odpowiedziała ani nie ruszyła się z miejsca. Hallbjorn wołał ją trzy razy, lecz na próżno, wówczas zaśpiewał urywki pieśni błagalnej – to też nie pomogło. W końcu okręcił sobie jej długie włosy wokół dłoni i spróbował wyciągnąć ją z krzesła, ale ona ani drgnęła. Wówczas chwycił miecz i odciął jej głowę.”

Awatar użytkownika
Lili
Początkujący skryba
Posty: 120
Rejestracja: pt 20 lut 2009, 00:00
Kontaktowanie:

Postautor: Lili » czw 20 lut 2014, 17:47

No to skoro znacie i wiecie jak wyglądają to czemu robicie późne gacie? De facto niehistoryczne gacie:P
MDW WELES







Dziękuję Ci Odynie, że pomogłeś mi zamienić fałszywych przyjaciół w otwartych wrogów

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » czw 20 lut 2014, 17:54

Gard też tak właśnie myślałam :) Rąbnę Kolbenowi bokserki, rozpruje na wykrój, pododaje kilka centymetrów ( w końcu len nie rozciąga się tak fajnie jak bawełenka ), machnę na lnie i zobaczę co wyjdzie ^_^

Pierwsze koty za płoty.

Ale to wiązane sznurkiem? Bo rozumiem, że niehisotryczna gumka odpada ^_^

Awatar użytkownika
Gard
W Walhalli
Posty: 450
Rejestracja: śr 06 maja 2009, 00:00
Lokalizacja: Żyrardów

Postautor: Gard » czw 20 lut 2014, 21:21

pasek z lnu do wiązania jest spoko, w sumie, takie stosuje się też w niejednych spodniach lnianych, tylko nie wiem jak to ma się do rzeczywistego znaleziska.

Lili, za wszystkie skarby historyczności, nie założę "stringów Jawora".

I tak będziemy bardziej historyczni, od Waszych Kevinów Klajnów, czy Atlantików wystających ze spodni ;>
„Pod koniec maja, w islandzkiej porze przeprowadzek, Hallbjorn zaczął się przygotowywać do opuszczenia domu teścia. (…) Osiodławszy konie Hallbjorn poszedł po Hallgerdę [żone], która siedziała w swojej izbie. Kiedy zawołał, aby wstała i szła z nim, nie odpowiedziała ani nie ruszyła się z miejsca. Hallbjorn wołał ją trzy razy, lecz na próżno, wówczas zaśpiewał urywki pieśni błagalnej – to też nie pomogło. W końcu okręcił sobie jej długie włosy wokół dłoni i spróbował wyciągnąć ją z krzesła, ale ona ani drgnęła. Wówczas chwycił miecz i odciął jej głowę.”

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 20 lut 2014, 21:21

Lili, jak bym miał się czepić szczegółów - acz zauważ, iż się nie czepiam - to bym musiał zauważyć, że gacie na XII-XIII w. to nie są późne gacie :twisted: Późne to od XIVw. Bitwa pod Crecy tak mniej więcej ;)

Gard, Lilce chodzi chyba o coś innego. Jawor to miał takie coś jakby pielucha z trokami wiązanymi po bokach jak pamiętam, a ona pisze o bezszwowej pieluszce ;)
I coś takiego wydaje się być historyczne bo chociażby w bizancjum, w interesującym nas okresie noszono takie właśnie "stringi na Thorgala". Mówimy cały czas o męskich of korz.
Z drugiej strony te ocieplane z Islandii czy innej Grenlandii chyba miały właśnie krój bokserek jeśli mnie pamięć nie myli.

Ogólnie to:

"We know little about underpants used during the Norse era. No surviving examples are known to exist. It is believed that they followed the same patterns as trousers but were typically knee length. Like trousers, some may have been simple, and some may have been complicated in the crotch area, again for freedom of motion. Like trousers, they had no fly. A drawstring at the waist or belt held the underpants up, and they may have had drawstrings at the knees. When available, they were made of linen for comfort, but wool was used as well.

In chapter 16 of Fljótsdæla saga, the saga author mentions that at the time of the events in the saga (10th century), men did not wear underpants. Yet, just two chapters later, Gunnar Þiðrandabani is described leaving his tent at night to relieve himself wearing nothing but tunic and underpants. (At that moment, his pursuers spotted him, and Gunnar spent the rest of the night and the following day dressed so while eluding his pursuers across the cold Icelandic landscape.)

Gísla saga Súrssonar (ch.16) says that Gísli walked one night to the neighboring farm at Sæból dressed in shirt and linen underdrawers, with a cloak over his back. Gísli's plan was to enter the sleeping longhouse at night to kill his brother-in-law Þorgrímr. Although not explicitly stated, the lack of trousers would make it difficult for the people of Sæból to recognize the intruder by touch in the dark longhouse.

These two episodes (and many others) suggest that linen underwear was worn to bed.

It's been suggested that very poor men did not use underclothing and thus may have slept naked. In chapter 18 of Ljósvetninga saga, Þorbjörn rindill, a poor man from the East Fjords, was hired by Guðmundr inn ríki (the powerful) to serve as a spy at the home of Þorkell hákr (bully). On the night of the attack, Þorbjörn heard the dog barking and men riding up to the house. He sprang from his bed and ran outside naked, with his clothes in his hand and got dressed outside. The episode suggests he slept naked. "

hurstwic.org

Jeśli chodzi o gacie to wiemy tylko, że bywały choć często chodzono bez. My uznaliśmy, że chodzenie bez jest ultraśne ale do czasu jak Cie nie złapie fotograf, nie zobaczy dziecko lub zwyczajnie nie zacznie Ci wystawać faja podczas siedzenia przy ognisku ;) dlatego mają być i to dla wszystkich facetów.

A osobiście celował będę w coś takiego - krój jak spodnie, wielkość jak boksery. Choć sam krój wydaje się być rzeczą bardzo umowną z powodu braku jakichkolwiek znalezisk. Np ten poniżej bazuje na znalezisku z Thorsbjerg dlatego jest na pasek. Ale nie ma co się spinać na razie fakt, ich posiadania jest plusem. Jak ruch odtwórczy wyrobi sobie jakieś konkretny kanon w tym temacie to najwyżej się zrobi nowe :P

Obrazek

Edit:

Znalazłem chyba namiary na te Grenlandzkie Bryczesy:

http://www.vikingsonline.org.uk/resources/authenticity/basickit/basickit6.html#manu-breeches
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » czw 20 lut 2014, 23:15

A te co wrzuciłeś to są chyba nawet z tego wykroju co ja wrzucałam mniej więcej.
Dobra będę celować w coś "ala bokserki".

Może coś z tego wyjdzie ^.^

Swietlana
W Walhalli
Posty: 879
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 00:00

Postautor: Swietlana » czw 20 lut 2014, 23:34

no wyjdzie.. albo wyleci hehe, bo suwaka ani guziczków chyba nie będzie :P

Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Frigg » pt 21 lut 2014, 10:11

Sznurek. Dużo sznurka. Lnianego. ;)

Pora się wziäć za szycie letniej garderoby. Pracowity weekend. :)
Wełna jest spoko.


Wróć do „Pytania od kandydatów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości