Poradnik kompletowania stroju i ekwipunku obozowego

Wszystko co powinniście wiedzieć jeśli chcecie do nas dołączyć lub jesteście pierwszy raz na forum
Awatar użytkownika
Arnor
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 6709
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Poradnik kompletowania stroju i ekwipunku obozowego

Postautor: Arnor » wt 25 mar 2014, 09:49

Poradnik kompletowania stroju i ekwipunku obozowego

Po co ten poradnik?
Poradnik ten powstał w celu ułatwienia Kandydatom procesu kompletowania stroju podstawowego i ekwipunku obozowego. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż w związku ze znaczną liczbą nowych osób poradnik taki stał się nieodzowny dla zdrowia psychicznego drużynników zasypywanych przez kolejne osoby tymi samymi pytaniami :wink:

Stroje zostały podzielone na trzy grupy (Skandynawskie, Zachodniosłowiańskie i Rusińskie). Podział jest umowny, uproszczony i został wprowadzony jedynie po to by z jednej strony zunifikować ubiór ze względu na krąg kulturowy, a z drugiej zaznaczyć różnice pomiędzy nimi.

Strój podstawowy i ekwipunek obozowy
Aby Kandydat został dopuszczony do wyjazdów historycznych musi skompletować strój podstawowy oraz ekwipunek obozowy. (W niektórych imprezach wewnętrznych Drużyny oraz na treningach może uczestniczyć posiadając strój niekompletny.)
Obydwa elementy są tak samo ważne i dopiero po ich skompletowaniu oraz weryfikacji przez Drużynę, osoba zostaje umieszczona na drużynowej stronie w dziale Kandydat i może zacząć w pełni uczestniczyć w życiu drużyny (np. brać udział w wyjazdach i festiwalach historycznych).

Szycie ręczne
Wszystkie elementy stroju podstawowego muszą być szyte ręcznie nicią lnianą lub wełnianą.

Materiały
Strój podstawowy musi być wykonany z lnu, wełny lub skóry (buty, paski, kaletki).

Kolory
Kandydaci mogą posiadać stroje w naturalnym kolorze lnu oraz z materiałów o stonowanych odcieniach zieleni, brązu i beżu.

Szyć czy kupować?
Szycie ubrań samemu wychodzi o połowę (lub więcej) taniej niż kupowanie ich u rzemieślników. Cena materiału to około 50% ceny gotowego wyrobu szytego maszynowo. Biorąc pod uwagę, iż cena szytych ręcznie ubrań jest jeszcze większa najekonomiczniej jest zakupić materiał i wykonywać je we własnym zakresie.
Wszystko zależy jednak od czasu, umiejętności, możliwości i posiadanej gotówki. Czasem kupno gotowego wyrobu okazuje się być jedynym wyjściem.

Uwaga:
Należy bardzo ostrożnie podchodzić do zawodowych krawców, którzy nie szyją na co dzień strojów historyczny. Mają oni bowiem tendencję do "ulepszania" historycznych krojów. Zdarzało się wielokrotnie, że mimo, iż krawiec wraz z materiałem otrzymał dokładny krój to finalny produkt był inny gdyż, rzeczony rzemieślnik "poprawił" go nieco "Bo przecież tak się lepiej układa" i "Nie wszywa się rękawów na wprost tylko robi odcięcie" itp.
Niezwykle trudno wytłumaczyć komuś kto od lat szyje stroje współczesne, iż ten historyczny nie ma się układać i nie ma być szyty tak jak robi się to dziś tylko dokładnie tak jak 1000 lat temu.

Niektóre sprawdzone kramy z odzieżą historyczną to:
Kram Janettee - http://www.kram-janettee.pl/
Kram Rudych - https://www.facebook.com/pages/Kram-Rudych-Viking-Age-Historical-Crafts/157598690931185
Kram Rzepki - http://rzepkowepole.blogspot.com/
Kram Jaromiry i Dalebory - http://jaromira-dalebora.blogspot.com/

Skąd wziąć materiał?
Pierwsza opcja to napisanie maila pod adres lobosk@box43.pl z prośbą o próbki materiałów i nitek.
Pan Krzysztof Łobos wysyła takowe za darmo, a następnie wybrane materiały przysyła pocztą na wskazany adres.

Druga opcja to zakup materiałów w sklepie. Na terenie warszawy jest kilka funkcjonujących sklepów z lnem i wełną.

Opcja trzecia to zakup na wyjeździe historycznym gdzie kilku sprzedawców regularnie oferuje materiały na stroje.

Szwy
W Drużynie nie wymagamy używania żadnych konkretnych szwów. Jednak dla ambitnych, którzy chcieli by uczynić swoje odzienie jeszcze wierniejszym realiom średniowiecznym polecamy poniższy link:
http://www.42nd-dimension.com/NFPS/nfps_stitches.html

Krajki
Jedynym dopuszczalnym elementem zdobniczym wierzchniej części stroju podstawowego jest krajka.
Może być ona wykonana na bardku lub tabliczkach, z wełny o odpowiednim dla Kandydata kolorze i nie może być szersza niż 2,5 cm. W krajkę można wpleść jedną czerwoną nitkę, przeciwko złym urokom. Kobietą zaleca się posiadanie krajki w formie przewiązania, gdyż nie na każdej imprezie historycznej pasek jest u nich akceptowany.
Uwaga:
Kandydaci ozdobić krajką mogą jedynie sukienkę/tunikę wierzchnią oraz w przypadku kobiet - fartuszek.

Buty
Buty są elementem, który polecamy kupić gdyż uszycie dobrego obuwia historycznego to wielka sztuka.
Muszą być one wykonane ze skóry i być wzorowane na znalezisku.
Kandydaci mogą posiadać jedynie obuwie niskie - sięgające do kostki lub nieco powyżej kostki - pozbawione zbędnych zdobień, obszyć, ażurowych wycięć etc. Buty muszą być dopasowane krojem do odtwarzanego kręgu kulturowego.
Na stronach rzemieślników znajdują się zazwyczaj opisy konkretnego modelu, dzięki czemu można dobrać odpowiedni dla siebie krój buta.

My od lat zamawiamy obuwie u najlepszego naszym zdaniem rzemieślnika - Wojmira. Jest on ze wszech miar wart swojej ceny, a jego wyroby - jeśli się o nie choć minimalnie zadba - wytrzymują wiele sezonów.
Strona Wojmira to: www.wojmir.pl

Tańszą alternatywą jest poszukiwanie obuwia na allegro lub u początkujących lub mniej znanych rzemieślników. Liczyć się jednak trzeba z tym, iż możliwe, że za sezon lub dwa buty takie będą potrzebowały wymiany na nowe.

Radzimy aby stopę mierzyć w skarpecie w której będziemy chodzić na wyjazdach. W przypadku jej braku na 2-3 grubych normalnych. Warto do otrzymanego wyniku dodać 0,5-1 cm.

Uwaga:
Informujemy, iż jest to element najdroższy, jedyny, którego nie sposób niemal wykonać samemu i taki, na który najdłużej czeka się u rzemieślników. Zalecamy zawsze aby nabywać je w pierwszej kolejności, ze względu na długie kolejki i możliwość zawalenia terminu przez wytwórcę.

Skarpety/Owijacze
Obuwia nie nosi się oczywiście na gołą stopę. Wyjścia sa dwa - skarpety lub owijacze (lub ich połączenie).
Skarpety mogą być wykonane z wełny "na drutach" doskonale sprawdzają się tutaj "góralskie" skarpety z naturalnej wełny, o ile nie mają pstrokatych wzorków, choć o wiele bardziej historycznym sposobem jest wykonanie ich z wełny metodą naalbindingu.
Można też owinąć stopę i łydkę wąskim paskiem wełny lub lnu, który dodatkowo utrzymywał będzie spodnie przy nodze i zabezpieczał je przed brudzeniem oraz porwaniem (np. o gałęzie). Czasem stosuje się same owijacze na łydkę (w połączeniu ze skarpetą) choć sposób ten nie wydaje się mieć potwierdzenia historycznego.

Ozdoby
W Drużynie obowiązuje hierarchia, od której zależy m. in. ilość ozdób (i zdobień) jakie może posiadać dana osoba. W przypadku Kandydata może posiadać on jedynie kutą, żelazną klamrę do pasa (bez końcówki), fibulę zaś kutą lub wykonaną z metalu nieszlachetnego (miedź lub mosiądz). Nożyk musi być oprawiony w drewno. Kandydat może też posiadać jedną ozdobę (dopuszczalny jest nawet odlew ale tylko z brązu i odpowiednio skromny).

Paski, fibule i klamry
Pasek wykonany musi być ze skóry o gr. ok 2-3 mm i posiadać kutą sprzączkę D-kształtną lub prostokątną. Szerokość paska nie powinna przekraczać 2 cm. Biorąc pod uwagę znaleziska sprzączek i końcówek do pasów, najczęściej były one dużo węższe od 1,2 do 1,7 mm.
Obrazek Obrazek
Kutą klamrę kupić można na allegro lub u jednego z wielu kowali zajmujących się wczesnym średniowieczem np:
http://www.tomala.lublin.pl/
Fibula również może być kuta z żelaza lub wykonana z miedzi ew. mosiądzu.
Obrazek
Również nie powinna być zdobiona, a zamówić można ją u kowala, zakupić na allegro lub jednym z wielu kramów historycznych.
Jedna z naszych kandydatek - Astrid - również wykonuje kute fibule.
Nożyk obozowy opisany został poniżej.

Ekwipunek obozowy
Ekwipunek obozowy jest tak samo ważny jak strój podstawowy. Bez niego żaden Kandydat nie zostanie dopuszczony do wyjazdu historycznego.
Ekwipunek obozowy składa się z:
- drewnianej miski
- drewnianej łyżeczki
- nożyka obozowego
- glinianego kubka

Miska - może być toczona lub dłubana np:
http://www.gorsky.pl/pl/catalog/product/Misa_toczona_bukowa/?option=11285
Łyżeczka - najlepiej jeśli nosi ślady obróbki ręcznej. Kupioną w cepelii lub u innego współczesnego rzemieślnika łyżeczkę można nieco "podrasować" nożykiem.
http://www.gorsky.pl/pl/catalog/product/drewniana_lyzka_z_czeresni/
Nożyk - wzorowany powinien być na znalezisku lub odpowiadać standardom wczesnego średniowiecza. Służy on do krojenia mięsa, zastępuje widelec i używany jest w drobnych pracach powinien mieć wiec ostrze około 10-15 cm.
Nożyk można kupić u niemal każdego kowala, na allegro.
Nóż Kandydata może być oprawiony tylko w drewno.
Kubek - musi być wykonany z gliny (drewniane są niepraktyczne i trudniejsze w utrzymaniu bowiem pękają i nie da się w nich pić ciepłych napojów) i koniecznie nie może być szkliwiony po zewnętrznej stronie. Dopuszczane jest szkliwienie w środku.
Ze względu na mnogość znalezisk ceramicznych warto wybrać sobie kubek odpowiadający odtwarzanemu przez siebie kręgowi kulturowemu.
Jednym z polecanych rzemieślników jest Magda Kopiczko:
http://www.kopiczko.com/v---x-wiek.html

Strój podstawowy

Strój podstawowy męski dla Wikinga składa się z:

- Tuniki spodniej, lnianej
- Tuniki wierzchniej, wełnianej (może być także podszyta lnem)
- Spodni
- Gaci
- Butów i skarpet/owijaczy
- Paska z klamrą, krajki lub plecionego sznurka
- ew. fibulki (jeśli krój tuniki tego wymaga)

Strój podstawowy kobiecy dla Wikinki składa się z:
- Sukni spodniej, lnianej
- Sukni wierzchniej, lnianej lub wełnianej
- Fartuszka
- Butów i skarpet
- Paska z klamrą, krajki lub plecionego sznurka
- ew. fibulki (jeśli krój sukni tego wymaga)

Strój podstawowy męski dla Słowian zachodnich składa się z:
- Tuniki spodniej, lnianej
- Tuniki wierzchniej, wełnianej (może być także podszyta lnem)
- Spodni
- Gaci
- Butów i skarpet/owijaczy
- Paska z klamrą lub krajki
- ew. fibulki (jeśli krój tuniki tego wymaga)

Strój podstawowy kobiecy dla Słowian zachodnich składa się z:
- Sukni spodniej, lnianej
- Sukni wierzchniej, lnianej lub wełnianej
- Zapaski lub zapony
- Butów i skarpet
- Paska z klamrą lub krajki
- ew. fibulki (jeśli krój sukni tego wymaga)

Strój podstawowy męski dla Rusina składa się z:
- Tuniki spodniej lub rubachy, lnianej
- Tuniki wierzchniej, wełnianej
- Spodni
- Gaci
- Butów i skarpet/owijaczy
- Paska z klamrą lub krajki
- ew. fibulki (jeśli krój tuniki tego wymaga)

Strój podstawowy kobiecy dla Rusinki składa się z:
- Giezła lub rubachy lnianej
- Nawiersznika, lnianego lub wełnianego
- Zapaski lub zapony
- Butów i skarpet
- Paska z klamrą lub krajki
- ew. fibulki (jeśli krój sukni tego wymaga)

Dodatkowo (choć nie jest to wymóg ale bardzo) warto aby każdy zaopatrzył się w:
- płaszcz lub koc wojskowy, który jest nieodzowny wieczorami, nocami i podczas wiatru
- kaletkę ew. sakiewkę aby trzymać w nich drobne przedmioty oraz współczesne wynalazki (telefon, portfel)
- Kaptur wełniany chroniący od wiatru i deszczu.

Elementy dodatkowe takie jak czapka, rękawiczki, torba na ramię etc są opcjonalne.

Kroje

Używać można każdego kroju potwierdzonego archeologicznymi znaleziskami. W przypadku braku takich znalezisk krój może być zapożyczony od innego kręgu kulturowego na zasadzie analogii. Lecz dopuszczalne jest to tylko wtedy, gdy we własnym kręgu nie ma takowych znalezisk, a fakt występowania danego elementu jest niepodważalny. (np. spodnie w przypadku Słowian zachodnich)

Każdy Kandydat sam wyszukuje sobie kroje, szuka odpowiednich źródeł, pokazuje je nam i otrzymuje aprobatę lub nie. Krój oczywiście musi być dopasowany do odtwarzanej kultury oraz spełniać wszystkie wymagania, które znajdują się w artykule "O strojach, krojach i kolorach" tzn. mało skomplikowany, nie pochodzący z bogatego pochówku (chyba, że jest typowy dla danej kultury i okresu), niezdobiony, a w razie konieczności wykończony materiałami dostępnymi ubogim warstwom społecznym (np. przy kaftanie Ruskim lub rubasze, drewniane albo kościane zapięcia zamiast odlewanych guzów)
Źródłem nie są zdjęcia innych odtwórców ani kadry z filmów. Aby coś zostało uznane za wiarygodne źródło musi posiadać opis, datowanie, rycinę lub być uznanym przez Ruch Rekonstrukcyjny elementem.

Jak wyglądać powinno odpowiednie poszukiwanie źródeł można sprawdzić na przykładzie tego artykułu, gdzie zebrane są wszystkie znaleziska tunik z terenów Skandynawii.

"Skandynawski strój męski na bazie znalezisk"
http://www.dzikibez.fora.pl/skarbnica,4/skandynawski-stroj-meski-na-bazie-znalezisk,300.html

W większości przypadków samo znalezienie informacji o danym znalezisku wystarczy jako odpowiedz, na większość ewentualnych pytań do starszyzny.

Cel

Takie podejście do zagadnienia krojów historycznego odzienia ma kilka celów.
Po pierwsze Kandydaci mają stosunkowo szeroki wybór strojów, ograniczony jedynie ilością znalezisk oraz drużynowymi zasadami kompletowania stroju.
Po drugie osoby same wyszukujące informacje nabywają wiedzy, niezbędnej w dalszym rozwoju, poznają kulturę i historię oraz ogólnie rozwijają się w swojej pasji.
Po trzecie mamy dzięki temu pewność, że dany element, uszyty przez Kandydata jest poprawny, zgodny z realiami historycznymi i zasadami rekonstrukcji.
Po czwarte odciąża to członków drużyny z obowiązku odpowiadania na pytania Kandydatów, którzy w ten sposób są zaktywizowani do samodzielnej pracy.
Po piąte, każda osoba będzie wiedziała "co ma na sobie" i nikt nie zaskoczy jej na festiwalu podchwytliwym pytaniem o strój.

_________________________________________________
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Ludmiła
Niepiśmienny
Posty: 85
Rejestracja: pn 10 lut 2014, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ludmiła » wt 25 mar 2014, 09:56

Czy ja widzę pleciony sznurek? I czy tylko w przypadku wikińskiego mężczyzny?

Awatar użytkownika
Arnor
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 6709
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » wt 25 mar 2014, 10:16

W przypadku mieszkańców Skandynawii tak.
Dobrze opisane jest to w linku zamieszczonym przez Sumka:
http://trollusia.blogspot.com/2012/04/bo-mezczyzna-bez-pasa-wyglada-niegodnie.html
Przynajmniej jeden sznurek jest zidentyfikowany jako służący do wiązania w pasie. Inne nie wiadomo do czego służyły ale ich istnieniu nie można zaprzeczyć.
Natomiast nie ma najmniejszych dowodów, iż były wykonane na lucecie. Polecam zerknąć na informacje w tym miejscu:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=27128
Podobnie jak nie ma tam opisanych żadnych znalezisk z terenów Słowiańskich.

Więc konkludując na podstawie powyższych informacji; pleciony sznurek dla Skandynawii - Tak. Czy wykonany na luciecie? - raczej Nie. U Słowian zaś odpada - chyba, że znajdą się wiarygodne źródła.

Chcielibyśmy aby właśnie tak wyglądało w przyszłości Wasze szukanie informacji i źródeł oraz wyciąganie z nich obiektywnych wniosków. (które my oczywiście zweryfikujemy ;) )

Uznajmy ten post za podpowiedź jak ma to wyglądać


Miłego poszukiwania źródeł. Polecam, to świetna zabawa i szkoła rekonstrukcji :)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2583
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » wt 25 mar 2014, 19:38

No... *duma, duma i myśli i czyta po raz trzeci* Podoba mi się aczkolwiek mam problem z jednym ( i myślę, że nie tylko ja mogę z tym owy problem mieć ): " nie pochodzący z bogatego pochówku".

Czy mógłbyś podać przykład ( nawet teoretyczny, tak coby zobrazować )"nie bogatego pochówku"? Bo np jasnym jest, że jeśli wykopali kogoś z łodzią to jest to bogaty pochówek. Jasnym jest, że jeśli wykopali kogoś z toną drogich rzeczy jest to bogaty pochówek.

Ale czy do NIE BOGATEGO POCHÓWKU zalicza się np. odkopana pani wikinka, w której grobie ( oprócz resztek ubrania, tego co miała na sobie ) znaleziono jedynie niewielkie żółwiowe brosze, sznurek koralików i wiaderko?

Nie wiem Arnor czy zrozumiałaś o co mi chodzi :) Tak w skrócie chodzi mi o to: gdzie jest jakaś granica biednego/bogatego pochówku? Tak mniej więcej chociaż żebym wiedziała w jakim kierunku mogę sobie szperać i potem zawracać cztery litery jakoś konstruktywnie, a nie pytaniem: "czy to jest biedny pochówek?" ;)

Bo tak naprawdę ty możesz rozumieć przez to coś innego, my coś innego. :P


A tak to poradnik miodzio :)

Awatar użytkownika
Arnor
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 6709
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » wt 25 mar 2014, 20:01

Oczywiście, że granica jest umowna. Często w opisach samego znaleziska można znaleźć stwierdzenie mówiące z jakiej warstwy społecznej pochodziła pochowana osoba. Z czasem każdy z Was załapie mniej więcej tę granice lub sam sobie takową postawi.
Podany prze Ciebie przykład bardzo łatwo zweryfikować analizując go obiektywnie: Brosze - znalezisk brosz (różnych, nie tylko żółwiowych ale i trójlistnych, okrągłych i innych) jest całkiem pokaźna ilość. Wniosek z tego, iż nie był to towar niespotykany, rzadki czy wyjątkowy. Prawdopodobnie każda przedstawicielka klasy średniej mogła takowe posiadać. Tak jak żelazną fibulę, czy taką też klamerkę do paska. Korale - szklane i ceramiczne wykopywane są całymi tonami więc towar bardzo popularny. Wiaderko - jeśli nie było srebrne, nie ważyło 3 kg i nie było zdobione rytami przedstawiającymi Ragnarok to chyba nie muszę pisać, że towar codziennego użytku.
Zatem pochówek ów nie jest bogaty. Nie zawiera nic wyjątkowego, zbędnego, ani zbytecznego - dodanego tylko dla podkreślenia wysokiego statusu.

Ale gdyby w tym pochówku była dodatkowo srebrna bransoleta, skrzynia zawierająca resztki szklanych naczyń pochodzenia zagranicznego, a same skrawki materiału sugerowały by, iż kobietę złożono w sukni zapiętej brązową fibulą, kaftanie spinanym na guzy i płaszczu to już jest raczej pewne, że takie coś nie jest normalnym wyposażeniem grobu skandynawskiej kobiety średniego lub ubogiego stanu.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2583
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » wt 25 mar 2014, 20:07

No i właśnie mniej więcej o takie zobrazowanie mi chodziło :)

Dziękować. Myślę, że mógłbyś dodać taki przykład do poradnika coby przyszłym kandydatom ( i obecnym ) trochę rozjaśnić w główkach i będzie idealnie

Awatar użytkownika
Arnor
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 6709
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 26 mar 2014, 11:58

Zostawię po prostu w tym wątku Twoje pytanie i moją odp. żeby każdy kto miałby podobne wątpliwości wiedział o co chodzi.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2583
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » śr 26 mar 2014, 14:08

No zrób tak. Bo takie teoretyczne nakreślenie ( w sensie trupek i grób ) pomagają postawić chociaż trochę granice do jakiej można coś kombinować. Chyba, że chcesz zaraz wysyp pytań: "Czy ten pochówek jest bogaty?" :D

Awatar użytkownika
Arnor
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 6709
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 26 mar 2014, 14:25

Na początku kandydat nie musi się tymi znaleziskami martwić, aż tak bardzo bo i tak może nosić najprostsze kroje i elementy ekwipunku. Więc powinien wybierać właśnie takie.

Wraz z doświadczeniem każdy jest w stanie wypracować sobie spojrzenie na znaleziska z szerszej perspektywy.

Dwa przykłady;
Pierwszy; jeśli w "bogatym grobie" kobieta obok ozdób i zbytków miała będzie typową, prostą kieckę (dwa kliny, prosty rękaw z trójkątami pod pachą etc.) to przecież nikt nie zakaże posiadać takiej. Nie każda bogaczka z automatu szyła sobie coś odstającego od standardu.

Drugi; jeśli w "ubogim grobie" mężczyzny, znajdzie się tylko nóż i pasek ale tunika będzie z czterema klinami, rękawami wszywanymi z podcięciem i dodatkowymi wstawkami to tu, to tam, vide Bocksten Bog Tunic (pomijam datowanie), to Kandydat nie może jej mieć. Mimo, że teoretycznie nie pochodzi z bogatego pochówku.

Nie sam pochówek bowiem, a cały kontekst znaleziska i przede wszystkim sam krój decyduje czy Kandydat będzie go mógł mieć czy nie.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Elgur
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 775
Rejestracja: ndz 08 cze 2014, 00:00

Postautor: Elgur » wt 24 cze 2014, 19:40

Może i głupie pytanie (chociaż podobno nie ma głupich pytań :P) ale wolę się upewnić . W regulaminie jest napisane:
Szycie ręczne
Wszystkie elementy stroju podstawowego muszą być szyte ręcznie nicią lnianą lub wełnianą.

Czy podeszwy butów też się to dotyczy, bo jak wszystkie elementy to wszystkie elementy czy może być klejona? U wojmira to 20% ceny więc pytanie dosyć ważne :)

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2583
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » wt 24 cze 2014, 20:02

Chodzi o ręczne szycie ubrań. Jeśli chodzi o buty wszyscy mają podeszwy klejone.
Jeśli zamawiasz u Wojmira polecam ci opcję podwójnej podeszwy. Nie odbijesz sobie stóp na kamieniach itd.

Awatar użytkownika
Arnor
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 6709
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 26 cze 2014, 09:40

Ogłoszenie:
W tym temacie zadajemy pytania tylko w przypadku niejasności rzeczy zapisanych w Poradniku.
Wszystkie inne pytania strojowo-ekwipunkowo-drużynowe zadajemy w o odpowiednim dziale "Pytania od kandydatów".
"Nie ma miękkiej gry"

Signi1996
Posty: 1
Rejestracja: śr 30 sty 2019, 15:24

Re: Poradnik kompletowania stroju i ekwipunku obozowego

Postautor: Signi1996 » śr 30 sty 2019, 15:28

Witam. Dopiero zaczynam swoją przygodę. Chcę odtwarzać wikinga. Mam suknie spodnią, wierzchnią, faruchową buty etc. Moje pytanie brzmi. Czy owijacze może nosić kobieta pod suknią na same nogi? Jestem strasznym zmarzluchem i jeśli nie mam owiniętych nóg, to nie ważne ile warstw na siebie założe, wiecznie mi jest zimno. :(

Awatar użytkownika
Arnor
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 6709
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Poradnik kompletowania stroju i ekwipunku obozowego

Postautor: Arnor » czw 31 sty 2019, 10:13

Pytania zadawaj z temacie "Pytania od kandydatów".

BTW Owijacze są mało praktyczne, z historycznością też wątpliwe (choć niestety powszechnie używane). Doskonałe, praktyczne i sprawdzające się (przetestowane wielokrotnie także w warunkach zimowych) są skarpety wełniane tzw. "podkolanówki".
Zdecyduj się na takie rozwiązanie. Sam używam takowych, wełnianych zarówno latem jak i zimą i nie zmienię już na owijacze nigdy.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Beowulf
Posty: 3
Rejestracja: wt 09 lip 2019, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Poradnik kompletowania stroju i ekwipunku obozowego

Postautor: Beowulf » wt 09 lip 2019, 12:20

Witam wszystkich,
Pewnym progiem wejścia w grupę rekonstrukcyjną jest skompletowanie sobie stroju. Nie każdy ma tyle zdolności manualnych lub czasu aby móc uszyć sobie go od zera i tak jak ja zastanawia się nad możliwością kupienia lub zamówienia gotowego. Chciałbym oszacować przybliżony koszt i myślę, że to się też przyda innym kandydatom. Ile mniej więcej kosztuje zakup najdroższych elementów stroju słowianina/wikinga – wystarczy przedział cen czyli:
- Tuniki spodniej, lnianej
- Tuniki wierzchniej, wełnianej
- Spodni
- Gaci
- Butów i skarpet/owijaczy


Wróć do „Dla kandydatów i tych co pierwszy raz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość