węgiel drzewny

Dział dotyczący rzemiosł wszelakich.
Snorri

węgiel drzewny

Postautor: Snorri » śr 12 kwie 2017, 13:56

Miałem ostatnio chwilkę czasu więc postanowiłem wypalić troszki węgielka do późniejszych celów konsumpcyjnych :P
Tak więc zacząłem od zebrania drewna. Ułożyłem je w stosik, przypominający stożek.
Obrazek
*I tu pierwsza uwaga; miałem drewno różnych gatunków, oraz różnej wilgotności, niektóre kawałki były niedostatecznie rozdrobnione, ale o tym później.
Następnie przeszedłem do oblepienia stosu gliną, wykożystując techniki zdobyte przy budowie lepianki xd.
Wysypałem glinę na płachtę dodałem wody
Obrazek
Reszta jest robótką ręczną, a właściwie nożną
Obrazek
Łapiąc z jedną stronę płachty zrolowałem materiał
Obrazek
Efekt powinien być taki:
Obrazek
Obrazek
Czynności bardzo przypominają rozrabianie ciasta, tylko na większą skalę.Jako że stos nie ma byc konstrukcją trwała nie dodawałem słomy, a sama glina była dosyć zanieczyszczona ziemią, oraz podłożem roślinnym. Zaczęłem oblepiać drewno gliną:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
* I tu druga uwaga; nie oddzieliłem wilgotnego materiału od suchego drewna, co sprawiło puźniejsze problemy z niedopaleniem się stosu. Dobrym rozwiązaniem byłyby tu suche gałązki z liśćmi albo igliwiem, izolujące poszczegulne warstwy.
w dolnej części stosu umieściłem tymczasowo cegły. Zostaną one wyjęte po ulepieniu całości stosu, mają one za zadanie podsycenie ognia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Do rozniecenia ognia użyłem archaicznych metod XD

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Rozpaliłem stos od góry, gdy już żar był widoczny przez dolne otwory wentylacyjne zalepiłem je. Najpierw dolne, na końcu górę.
*I tu trzecia uwaga, najprawdopodobniej zasklepiłem je za wcześnie, co pokażą nam obrazki poniżej.
Jako że żar bił przez górny otwór przykryłem go tekturką i wartko zasklepiłem gliną. Przez jakiś czas dym wydobywał się przez rozliczne szczeliny, ale i te zostały zasklepione.
Obrazek

Dwa dni później rozbiłem glinianą skorupę
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Doświadczenie nie poszło w 100% zgodnie z planem, albowiem przez błędy wymienione powyżej ogień nie objął całości stosu, ale trochę węgla udało mi się uzyskać.
Obrazek
Jako materiał pomocniczy skorzystałem z kanału Primitive Technology na yt : https://www.youtube.com/watch?v=GzLvqCTvOQY

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: węgiel drzewny

Postautor: Kolben » śr 12 kwie 2017, 14:06

Powiem tak:
Czytałem to z niejaką ciekawością, co z tego wyjdzie, nie wiedząc od początku o co chodzi.
I teraz pytanie: O co chodzi? Co z tym węglem powstałym po wypale? Na co on się nadać może? Do czego służyć? Bo "cele konsumpcyjne" to dość szerokie pojęcie ;)

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: węgiel drzewny

Postautor: Arnor » śr 12 kwie 2017, 15:11

Jak robisz reco grilla to nie kupujesz węgla na Orlenie tylko masz reco węgiel ;)
A tak serio to np. kuźnie reco powinny być na węgiel drzewny.
Można psychicznego zamknąć w celi i dać mu do rysowania po ścianach.
Spożyć jak Cię męczy rzadka avada kupawra ;)
A ja stosowałem też jako barwnik. Ścierałem w moździerzu i mieszałem z białą farbą do modeli. Model wyszedł stalowo-szary ale miał chropowatą fakturę.
"Nie ma miękkiej gry"

Snorri

Re: węgiel drzewny

Postautor: Snorri » śr 12 kwie 2017, 16:52

Docelowo węgiel miał być do kuźni.Ilość otrzymana jest za mała do tego celu więc może przyda się do innych celów. Napisałem taki tutorial bo może komuś się przyda taka wiedza, może nie do końca historyczna, ale praktyczna.

Awatar użytkownika
Elgur
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 795
Rejestracja: ndz 08 cze 2014, 00:00

Re: węgiel drzewny

Postautor: Elgur » śr 12 kwie 2017, 17:39

Bardzo dobrze i bardzo fajnie. Czekamy na kolejne doświadczenia z rekonstrukcją średniowiecznego kowala :) Oby tak dalej, a wyngiel drzewny można również użyć dodatkowo do :
Według starych receptur wodę cuchnącą i zgniłą przy pomocy węgla czyniono zdatną do picia, tym samym sposobem można było cuchnącemu mięsu odebrać woń paskudną lub uwolnić zboże stęchłe od nieprzyjemnego fetoru. Węgiel drzewny lipowy nadawał się do usuwania z wódki niedobrego zapachu, który nadaje jej olejek fuzlowy.


Czekamy teraz na budowę kuźni oraz pierwsze efekty kucia :)

Awatar użytkownika
Ud
Doświadczony pisarz
Posty: 817
Rejestracja: wt 07 sty 2014, 00:00

Re: węgiel drzewny

Postautor: Ud » śr 12 kwie 2017, 20:03

Czyli wychodzi na to że Kolben powinien nosić ze sobą garść węgla drzewnego na wypadek kiełbasy z sezamem :D

Fajny tekst, urzekł mnie proces ubijania gliny stopami :D

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Re: węgiel drzewny

Postautor: Jorund » czw 20 kwie 2017, 21:27

Super.


Wróć do „Rzemiosło”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości