Wierzenia / Kultura

Ragnarok

Zmierzch Bogów spisany przez Roger Lancelyn Green wedle starych poematów i podań Północy w przełożeniu Aldony Szpakowskiej. Wierzenia / Kultura Arnor Ragnarok („Zmierzch Bogów”) to ostateczna bitwa jaka rozegra się miedzy bogami przy których staną bohaterowie z Valhalli, a olbrzymami sprzymierzonymi z Lokim, który zerwie kajdany gdy nadejdzie dzień wilka i śnieżnej zamieci. Odyn przez …

więcej

Kultura przeworska

Przyjmując, że czas to rzeka niemająca początku ani końca, bezspornym jest to, że coś wywodzi się z czegoś. Dlatego My – odtwórcy wczesnego średniowiecza powinniśmy znać nie tylko czasy historyczne, które odtwarzamy ale i czasy wcześniejsze, by móc łączyć fakty w logiczną całość. Z tego właśnie powodu od pewnego czasu staram się zgłębić zjawisko kultury …

więcej

Powstanie świata według Wikingów

Opis powstania świata na podstawie mitologii skandynawskiej. Wierzenia / Kultura Arnor Legenda mówi, ze na samym początku, zanim powstała ziemia nie istniało nic poza niezgłębiona przepaścią ziejąca pustkaą (Ginnugagap), nad którą leżało mroczne królestwo pełne mgieł i zimna Niflheim. Poniżej pustki leżało południowe królestwo pełne ognia, żaru i gorąca – Muspell. W samym środku Ginnugagap …

więcej

Skandynawscy Bogowie

Krótki opis bóstw z panteonu Nordyckich wierzeń. Wierzenia / Kultura Arnor Odyn Był głową rodu Asów, bogiem wojny, poezji i mądrości. Bóg-władca był jednak w odróżnieniu od większości bogów dziki i nieobliczalny. Zamieszkiwał Asgard skąd ze swego magicznego tronu Hlidskjalfu widział Asgard, Midgard i Nilfheim. Dosiadał ośmionogiego konia Sleipnira. Zawsze towarzyszyły mu dwa kruki Hugni …

więcej

Imiona i ich znaczenie

Każdy z nas wchodząc do drużyny przybiera imię historyczne, ale czy wszyscy wiedzą co ich imię znaczy? Na pewno nie. Dziś odkryję wam tajemnice imion.   Inga Zasady tworzenia imion Zaczniemy od imion słowiańskich. Były one nadawane prawdopodobnie w trakcie postrzyżyn i miały magiczne znaczenie – stanowiły wróżbę dla osoby je noszącej. Dzieci do 7 roku …

więcej

Dziki Bez

Tekst traktujący o miejscu jakie ta roślina zajmowała w wierzeniach i obyczajach naszych przodków. Bowiem to drzewo o białych kwiatach i czerwonych owocach jest bardziej interesujące niż mogło by nam się wydawać na pierwszy rzut oka.   Arnor Dziki Bez czarny gdyby miał uczucia byłby pewnie bardzo smutnym krzewem. Garnie się do ludzi chętnie rosnąc …

więcej

Style zdobnicze w świecie wikingów

W szeroko pojętej „sztuce wikingów” nie sposób zignorować jednej, która do dziś potrafi przykuć wzrok pięknem, kunsztem i dbałością o subtelność szczegółów. To sztuka zdobnicza. Motywy poskręcanych przeplatanek, wijących się roślin i splecionych bestii stanowią nieodłączny element wizerunku kultury skandynawskiej we wczesnym średniowieczu. Niezależnie czy popatrzymy na ozdoby, na sprzęty użytkowe, broń, budownictwo czy okręty …

więcej

Wierzenia Słowian

Panteon bogów słowiańskich, a w szczególności tych plemion, które zasiedliły rejon współczesnej Polski. Wierzenia / Kultura Maciej Tekstu poniżej proszę nie traktować naukowo. Jest to uproszczenie! Pomimo skąpości dowodów materialnych w postaci pism czy wykopalisk istnieje pragnienie takiego prostego usystematyzowania panteonu bogów słowiańskich, a w szczególności tych plemion, które zasiedliły rejon współczesnej Polski. O ile …

więcej

Pismo słowiańskie

Przedstwienie stanu istniejącej wiedzy na zagadkowy temat jakim jest słowiańskie pismo. Wierzenia / Kultura Maciej Czy Słowianie umieli pisać? Fundamentalnymi pytaniami (pomimo tytułu) są: Kiedy człowiek wypowiedział pierwsze słowo? Kiedy zaczął te „słowa” zapisywać? Ani na jedno ani na drugie pytanie nie będę próbował odpowiedzieć, albo odpowiem tak: „Ludzkość dostała mowę w darze od bogów, …

więcej